Sezaryen ameliyatlarında remifentanil ve deksmedetomidinle ko-indüksiyonunun farkında olma üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of co-induction with remifentanil and dexmedetomidine on awareness during caesarean section
  1. Tez No: 963344
  2. Yazar: KENAN KART
  3. Danışmanlar: UZMAN AYŞE HANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Bu çalışma, genel anestezi indüksiyonu sırasında remifentanil ve deksmedetomidinin farkındalık üzerindeki etkilerini karşılaştırmayı amaçladı. Gereç ve Yöntem: Elektif sezaryen operasyonu planlanan doksan hasta genel anestezi altında değerlendirildi ve rastgele üç anestezi grubuna ayrıldı: 2 mg/kg propofol (kontrol grubu); 2 mg/kg propofol ve 1 µg/kg deksmedetomidin (deksmedetomidin grubu); 2 mg/kg propofol ve 1 µg/kg remifentanil (remifentanil grubu). Tüm hastalara rutin monitörizasyon uygulandı ve 1. ve 5. dakika Apgar skorları kaydedildi. Anestezi derinliğini belirlemek için bispektral indeks (BIS) ve izole ön kol tekniği kullanıldı. Bulgular: Cilt ve uterin insizyon ile doğum anındaki bispektral indeks değerleri gruplar arasında benzerdi. İndüksiyon dönemi sırasında izole kol tekniğine pozitif yanıt veren hasta sayısı da gruplar arasında anlamlı fark göstermedi. Kontrol grubundaki 1. dakika Apgar skorları anlamlı derecede daha düşük, 5. dakika Apgar skorları ise diğer gruplara göre anlamlı derecede daha yüksekti. Sonuç: Propofole ek olarak uygulanan remifentanil ve deksmedetomidinin maternal farkındalık, yenidoğan Apgar skorları ve bispektral indeks değerleri üzerindeki etkileri, yalnızca propofol ile benzer bulunmuştur. Ancak remifentanilin sempatik uyarılara bağlı hemodinamik yanıtları deksmedetomidinden daha iyi kontrol ettiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective This study aimed to compare the effects of remifentanil and dexmedetomidine on awareness during the induction of general anaesthesia. Material and Methods Ninety patients scheduled for elective caesarean section under general anaesthesia were included and randomly divided into three anaesthesia groups: 2 mg/kg propofol (control group); 2 mg/kg propofol and 1 µg/kg dexmedetomidine (dexmedetomidine group); and 2 mg/kg propofol and 1 µg/kg remifentanil (remifentanil group). All patients received routine monitoring, and Apgar scores at 1 and 5 minutes were recorded. The bispectral index and the isolated forearm technique were used to determine the depth of anaesthesia. Results Bispectral index values at skin and uterine incisions and at delivery were similar among the groups. The number of patients who responded positively to the isolated arm technique during the induction period was also similar. One-minute Apgar scores in the control group were significantly lower and 5-minute Apgar scores significantly higher than those in the other groups. Conclusion The effects of remifentanil and dexmedetomidine added to propofol on maternal awareness, neonatal Apgar scores, and bispectral index values were similar compared with propofol alone. However, it was observed that remifentanil controlled the haemodynamic responses to sympathetic stimuli in a better manner than dexmedetomidine.