Ölmez çiçek (helichrysum italicum)'te morfogenetik varyabilitenin belirlenmesi
Determination of morphogenetic variability in immortelle (helichrysum italicum)
  1. Tez No: 963345
  2. Yazar: EMİNE DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. ABDULHABİP ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Şanlıurfa ili kuru koşullarda yetiştirilen Ölmez çiçek (Helichrysum italicum)'te, morfogenetik varyabilitenin belirlenmesi amacıyla yapılan bu çalışma, 2024 yılında, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Osmanbey Yerleşkesi Tarımsal Uygulama Alanında, Mayıs 2023 yılında araziye şaşırtılan ölmez çiçek plantasyonunda yürütülmüştür. Araştırmada; bitki boyu, kanopi çapı, taze herba verimi, kuru herba verimi, yaprak oranı, kuru yaprak verimi, sap oranı, kuru sap verimi, çiçek oranı, kuru çiçek verimi, çiçek uçucu yağ oranı, sap uçucu yağ oranı, yaprak uçucu yağ oranı ve uçucu yağ bileşenleri gibi özellikler incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; bitki boyu 30-112 cm, kanopi çapı 30-90 cm, taze herba verimi 25.90-430 g/bitki, kuru herba verimi 16.01-220.10 g/bitki, yaprak oranı %13.37- 49.65, kuru yaprak verimi 3.85-60.28 g/bitki, sap oranı %26.13- 54.14, kuru sap verimi 4.67-105.83 g/bitki, çiçek oranı %15.1252.64, kuru çiçek verimi 5.04-87.80 g/bitki, uçucu yağ oranı %0.04- 0.55 değerleri arasında değişim göstermiştir. Uçucu yağ ana bileşenleri Neryl aceate oranı %7.70- 14.79, β-Himacelene oranı %7.54-22.73, α-Curcumene oranı %6.39-7.76, α-Copaene %3.13-7.53, α-Pinene %2.71-4.73, β-Selinene %5.07-7.07, Bisabolane %3.13-5.20, Viridiflorol %0.37-8.87, Geranyl propionate %2.83-6.16, Selina-6-en-4-ol %1.5-4.76 değerleri arasında değişim gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca, çiçek uçucu yağında ana bileşen olarak β-Himachalene, yaprak ve sap uçucu yağlarında ana bileşen olarak Neryl acetate belirlemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the morphogenetic variability in the Helichrysum italicum grown in dry conditions in Şanlıurfa province. It was conducted in the Harran University Faculty of Agriculture, Osmanbey Campus Agricultural Application Area, in 2024, in the immortelle plantation transplanted to the field in May 2023. In the study; plant height, canopy diameter, fresh herb yield, dry herb yield, leaf ratio, dry leaf yield, stem ratio, dry stem yield, flower ratio, dry flower yield, flower essential oil ratio, stem essential oil ratio, leaf essential oil ratio and essential oil components were examined. According to the research results; plant height was 30-112 cm, canopy diameter was 30-90 cm, fresh herb yield was 25.90-430 g/plant, dry herb yield was 16.01-220.10 g/plant, leaf ratio was 13.37-49.65%, dry leaf yield was 3.85-60.28 g/plant, stem ratio was 26.13-54.14%, dry stem yield was 4.67-105.83 g/plant, flower ratio was 15.12-52.64%, dry flower yield was 5.04-87.80 g/plant, essential oil ratio was 0.04-0.55%. The main components of the essential oil were found to vary between the values of Neryl aceate 7.70-14.79%, β-Himacelene 7.54-22.73%, α-Curcumene 6.39-7.76%, α-Copaene 3.13-7.53%, α-Pinene 2.71-4.73%, β-Selinene 5.07-7.07%, Bisabolane 3.13-5.20%, Viridiflorol 0.37-8.87%, Geranyl propionate 2.83-6.16%, Selina-6-en-4-ol 1.5-4.76%. Additionally, the main component was determined in flower essential oil as β-Himachalene and in leaf and stem essential oils as Neryl acetate.