Metabolik sendromlu postmenopozal kadınlarda diyet ve yaşam tarzı inflamasyon yükünün serum chemerin ve asprosin düzeyleri ile ilişkisi
The relationship between of diet and lifestyle inflammatory burden and serum chemerin and asprosin levels in postmenopausal women with metabolic syndrome
  1. Tez No: 963353
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZYALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞANLIER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışma metabolik sendromlu (MetS) postmenopozal kadınlarda diyet ve yaşam tarzı inflamasyon yükünün serum chemerin ve asprosin düzeyleri ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Vaka-kontrol çalışmasıdır. Çalışmaya 45-64 yaş arası 45 MetS'li (vaka grubu), 45 MetS'li olmayan (kontrol grubu) toplam 90 postmenopozal dönemde olan gönüllü kadın katılmıştır. Katılımcılara uygulanan anket formunda bireylerin genel bilgileri, antropometrik ölçümleri, kemik mineral yoğunluğu (DEXA ile), sağlık bilgileri, aile öyküleri, beslenme alışkanlıkları, biyokimyasal bulguları, besin tüketim sıklığı ve üç günlük besin tüketim kaydı yer almaktadır. Diyet İnflamatuar İndeksi (Dİİ), Enerji Ayarlı Diyet İnflamatuar İndeksi (E-Dİİ), Diyet İnflamasyon Skoru (DIS), Yaşam Tarzı İnflamasyon Skoru (LIS), Diyet ve Yaşam Tarzı İnflamasyon Skoru (DLIS) ve Beslenme Kalite İndeksi (INQ) puanı hesaplanmıştır. Dİİ, E-Dİİ, DIS, LIS ile DLIS puanları ortalaması vaka grubundaki bireylerde sırasıyla 0.2±3.46, -0.2±2.95, -0.6±2.33, 1.3±0.39, 0.8±2.43; kontrol grubunda ise sırasıyla -0.1±4.15, -0.6±3.40, -0.1±2.33, 0.4±0.51, 0.3±2.56 puan bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the relationship between diet and lifestyle inflammation burden and serum chemerin and asprosin levels in postmenopausal women with metabolic syndrome (MetS). It is a case-control study. The study included 45 postmenopausal women with MetS (case group) and 45 postmenopausal women without MetS (control group), totaling 90 volunteers aged 45–64 years. The questionnaire administered to participants included general information, anthropometric measurements, bone mineral density (measured by DEXA), health information, family history, dietary habits, biochemical findings, food consumption frequency, and a three-day food consumption record. Dietary Inflammatory Index (DII), Energy-Adjusted Dietary Inflammatory Index (E-DII), Dietary Inflammation Score (DIS), Lifestyle Inflammation Score (LIS), Diet and Lifestyle Inflammation Score (DLIS), and Index of Nutrition Quality (INQ) scores were calculated. The mean DII, E-DII, DIS, LIS, and DLIS scores in the case group were 0.2±3.46, -0.2±2.95, -0.6±2.33, 1.3±0.39, and 0.8±2.43, respectively; while in the control group, they were -0.1±4.15, -0.6±3.40, -0.1±2.33, 0.4±0.51, and 0.3±2.56, respectively.