Biga meslek yüksekokulunun iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmesi
Examination of Biga vocational school in terms of occupational health and safety
  1. Tez No: 963352
  2. Yazar: İREM UÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİFE ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: 11111, 12345
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Biga Meslek Yüksekokulunun (Biga MYO) iç ortam hava kalitesi (İHK) ve elektromanyetik radyasyon düzeyleri (EMR), iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmiştir. Biga MYO bünyesinde bulunan ofisler, derslikler, laboratuvarlar ve kantin gibi çeşitli iç mekanlarda hem iç hava kalitesi hem de elektromanyetik radyasyon ölçümleri yapılmıştır. İç hava kalitesi ölçümleri PCE-RCM 15 cihazı ile yapılmış; partikül madde (PM1.0, PM2.5, PM10), toplam uçucu organik bileşikler (TVOC) ve formaldehit (HCHO) düzeyleri ölçülmüştür. Bu ölçümlere ek olarak iç ortam nem ve sıcaklık değerleri de ölçülmüştür. Elektromanyetik radyasyon ölçümleri ise CE belgeli GM 3120 cihazı ile gerçekleştirilmiş; kaynaklara 0 cm, 10 cm, 30 cm ve 100 cm mesafelerden ölçümler alınmıştır. Ölçülen değerler, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Türkiye Cumhuriyeti Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliği'nde belirtilen sınır değerler ile karşılaştırılmıştır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, Biga MYO'daki partikül miktarları, TVOC ve HCHO düzeylerinin insan sağlığını tehdit eden seviyelere ulaşmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca, elektromanyetik radyasyon maruziyetinin risk seviyelerini aşmadığı ve güvenli seviyelerde kaldığı tespit edilmiştir. Yapılan ölçümler ve analizler sonucunda Biga MYO'da alınması gereken önlemler belirlenmiş ve ilgili öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the indoor air quality (IAQ) and electromagnetic radiation (EMR) levels of Çanakkale Onsekiz Mart University Biga Vocational School (Biga MYO) were evaluated in terms of occupational health and safety. Measurements of both indoor air quality and electromagnetic radiation were carried out in various indoor environments within Biga MYO, such as offices, classrooms, laboratories, and the cafeteria. Indoor air quality measurements were conducted using the PCE-RCM 15 device; levels of particulate matter (PM1.0, PM2.5, PM10), total volatile organic compounds (TVOC), and formaldehyde (HCHO) were measured. In addition to these measurements, indoor humidity and temperature values were also recorded. Electromagnetic radiation measurements were carried out using the CE-certified GM 3120 device, and data were collected from distances of 0 cm, 10 cm, 30 cm, and 100 cm from the sources. The measured values were compared with the limit values specified by the World Health Organization (WHO) and the Regulation on Air Quality Assessment and Management of the Ministry of Environment and Urbanization of the Republic of Türkiye. As a result of the evaluations, it was determined that the levels of particulate matter, TVOC, and HCHO at Biga MYO did not reach levels that pose a threat to human health. Additionally, it was found that electromagnetic radiation exposure did not exceed risk levels and remained within safe limits. Based on the measurements and analyses conducted, necessary precautions were identified for Biga MYO, and relevant recommendations were provided.