CERRAHİ VE MEDİKAL KASTRASYONUN PENİS EREKTİL DOKUSU ÜZERİNDEKİ ETKİSİ: ULTRASTRÜKTÜREL ÇALIŞMA
The Effect of Surgical and Medical Castration on Penile Erectile Tissue: An Ultrastructural Study
  1. Tez No: 963354
  2. Yazar: ALİ EGEMEN AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI METE ÇEK, DR. MUAMMER AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışmada, cerrahi ve medikal kastrasyon sonrası gelişen androjen yoksunluğunun penis erektil dokusu üzerindeki morfolojik değişiklikleri incelenmiş ve erektil disfonksiyon patofizyolojisiyle ilişkisi değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, deney hayvanları üzerinde cerrahi (orşiektomi) ve medikal (LHRH agonisti) kastrasyon uygulanmıştır. Belirlenen süre sonunda penil dokulardan örnekler alınarak ışık ve elektron mikroskopisi ile değerlendirme yapılmıştır. Düz kas hücreleri, endotel yapısı, kavernöz sinüzoidlerin bütünlüğü ve tunika albuginea incelenmiş; kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: Cerrahi ve medikal kastrasyon sonrası penil dokuda düz kas hücrelerinde dejenerasyon, mitokondriyal yapıda bozulma, endotel bütünlüğünde kayıp ve kollajen liflerde artış saptanmıştır. Bu değişikliklerin erektil dokunun elastikiyetini azalttığı ve venooklüziv mekanizmayı bozarak erektil disfonksiyona neden olduğu gözlenmiştir. Sonuç: Testosteron yoksunluğu penil erektil dokuda belirgin ultrastrüktürel değişikliklere yol açmakta, bu da erektil fonksiyon kaybının morfolojik temelini oluşturmaktadır. Bulgular, androjenlerin erektil dokunun bütünlüğü ve fonksiyonunun sürdürülmesinde vazgeçilmez rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the morphological changes in penile erectile tissue following surgical and medical castration and to evaluate their relationship with the pathophysiology of erectile dysfunction. Materials and Methods: Experimental animals underwent surgical (orchiectomy) and medical (LHRH agonist) castration. Penile tissue samples were obtained after a defined period and examined using light and electron microscopy. Structural alterations in smooth muscle cells, endothelial integrity, cavernous sinusoids, and tunica albuginea were analyzed and compared with the control group. Results: Both surgical and medical castration caused evident degenerative changes in penile erectile tissue. Smooth muscle cells showed atrophy and mitochondrial degeneration, while endothelial discontinuity and increased collagen fibers were observed. These structural changes were associated with reduced tissue elasticity and venous occlusive dysfunction, leading to erectile failure. Conclusion: Testosterone deprivation induces significant ultrastructural alterations in penile erectile tissue, forming the morphological basis of erectile dysfunction. The findings demonstrate the essential role of androgens in maintaining the integrity and function of erectile tissue.