Selim Sırrı Tarcan'ın 'Terbiye ve Oyun' isimli dergisinin transkripsiyonu
Transcription of Selim Sırrı Tarcan's magazine 'Nursery and Play'
- Tez No: 963367
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN SARIYAR SEZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 480
Özet
Bu çalışmada modern sporun Türkiye'deki öncülerinden olan Selim Sırrı Tarcan tarafından çıkarılan“Terbiye ve Oyun”isimli derginin Osmanlıcadan günümüz Türkçesi'ne çevirisi yapılmıştır. Osmanlı devletinin son dönemleri ve Cumhuriyet'in ilk yıllarında çalışmalarıyla adından söz ettiren Selim Sırrı, beden terbiyesi ve spor branşında Türk gençliğini fikren, ahlaken ve bedenen şekillendirmeye yönelik önemli çalışmalar yapmıştır. Selim Sırrı Tarcan, Türkiye Milli Olimpiyatlar Komitesi'nin kurulmasına önderlik yapmış ve Türkiye'nin olimpiyatlarda temsil edilmesini sağlamıştır. Voleybol, tenis, eskrim, kriket, futbol ve jimnastik gibi birçok branşın Türkiye'de yerleşmesine öncülük eden Tarcan,“Terbiye ve Oyun”dergisiyle bu branşların nasıl uygulanması gerektiğini detaylı şekilde açıklamıştır. Selim Sırrı Tarcan, ayrıca Türkiye'de voleybol sporunun kurucusudur. İsveç'te aldığı eğitimlerle beden eğitimi ve spor branşı arasındaki farklara dergide geniş yer veren Selim Sırrı Tarcan'ın“Terbiye ve Oyun”isimli dergisinin ilk sayısı 14 Ağustos 1911 (1 Ağustos 1327 Rumi) yılında yayımlanmıştır. Dergi, İstanbul'da 15 günde bir okurlarla buluşmuştur. Toplamda 24 nüsha (sayı) olarak yayımlanan dergi 18. Sayıya kadar 18 sayfa, 19. Sayıyı ile birlikte 24 sayfa olarak çıkarılmıştır. Söz konusu dergi, 12. Sayıya kadar Ebu Ziya Matbaası'nda, sonraki sayılarda ise Karabed Matbaası'nda basılmıştır. Dergi toplamda 446 sayfa olarak basılmıştır. Bu çalışmanın amacı Osmanlıca olarak yazılan derginin günümüz Türkçesine çevrilerek, toplum tarafından anlaşılmasını sağlamaktır. Ayrıca beden eğitimi ve spor branşlarının Türkiye'deki tarihsel sürecinde araştırma yapanların başvurabileceği bir kaynağı daha bilim dünyasına kazandırmaktır.
Özet (Çeviri)
This study translates the magazine“Terbiye ve Oyun”(Terbiye ve Oyun), published by Selim Sırrı Tarcan, one of the pioneers of modern sports in Turkey, from Ottoman to modern Turkish. Selim Sırrı, who made a name for himself with his work in the late Ottoman Empire and the early years of the Republic, made significant contributions to shaping Turkish youth intellectually, morally, and physically in physical education and sports. Selim Sırrı Tarcan led the establishment of the Turkish National Olympic Committee and ensured Turkey's representation in the Olympics. Tarcan pioneered the establishment of numerous sports in Turkey, including volleyball, tennis, fencing, cricket, football, and gymnastics. Through his magazine“Terbiye ve Oyun,”he explained in detail how these sports should be practiced. Selim Sırrı Tarcan is also the founder of volleyball in Turkey. The first issue of Selim Sırrı Tarcan's magazine,“Terbiye ve Oyun”(Terbiye ve Oyun), which extensively explored the differences between physical education and sports through his Swedish training, was published on August 14, 1911 (August 1, 1327 Rumi). The magazine was published every two weeks in Istanbul. Published in a total of 24 issues, the magazine had 18 pages until issue 18, and 24 pages starting with issue 19. The magazine was printed at the Ebu Ziya Printing House until issue 12, and at the Karabed Printing House for subsequent issues. The magazine had a total of 446 pages. The aim of this study is to translate the Ottoman-language magazine into modern Turkish to enhance its comprehension. It also provides the scholarly world with another resource for those conducting research on the historical processes of physical education and sports in Turkey.