Design of fixed wing unmanned aerial vehicle with predictive maintenance approach
Kestirimci bakım yaklaşımı ile sabit kanat insansız hava aracı tasarımı
- Tez No: 963368
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BÖĞREKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada sabit kanat insansız bir hava aracının yapısal ve yerleşimsel tasarım çalışması yapılmıştır ve yapılan bu tasarım çalışması doğrultusunda; oluşturulup sürdürülmesi planlanan kestirimci bakım yaklaşımı araştırılmıştır. Bu duruma istinaden öncelikle, üç boyutlu tasarım programı kullanılarak, insansız hava aracının ana geometrisi oluşturulmuştur. Daha sonra ise, tasarlanan geometri üzerinden sonlu hacimler metodu kullanılarak dış akış analizleri yapılmıştır. Yapılan bu çalışmaya istinaden elde edilen veriler ışığında; dış geometriye uygun olacak şekilde yapısal ve yerleşim tasarımı çalışmaları hazırlanmıştır. Akabinde ise, uygun yapısal analiz yöntemleri ve programı aracılığı ile yapısal parçaların mekanik davranışları incelenmiştir. Daha sonra ise, üretim ve kullanım amacına uygun olacak şekilde sabit kanat bir insansız hava aracı tasarımı yapılmış ve eklemeli imalat yöntemi ile prototip uçağın üretimi sağlanmıştır. Ayrıca yapılan bu yapısal analiz çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılan düşük mukavemete sahip konumlara uygun sensörlerin yerleşim çalışması öngörülmüştür. Bu durum sonucunda, insansız hava aracının kullanım ömrü müddetince etkisi altında kalacağı yüklere istinaden; yapısal ve mekanik davranışları tahmin edilmiş ve gerekli değerlendirmeler yapılmıştır. Bu değerlendirmelere bağlı olarak parçalar üzerinde oluşacak yapısal ve mekanik problemler ön görülüp; uygulanılması gereken bakımlar ve süreleri kestirimci bakım ve idame edilebilirlik bakış açısı ile gözden geçirilmiştir. Yapılan çalışmaya istinaden, elde edilmiş veriler de göz önünde bulundurularak; hava aracının ömrü boyunca maruz kalacağı davranışlara göre bakım süreleri, bakım ve bakımcı ücretlerinin iyileştirilmesi ön görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the basic design of a fixed-wing unmanned aerial vehicle (UAV) and the predictive maintenance approach planned to be developed and sustained in line with the design were investigated. The geometry of the UAV was created using 3D design software. External flow analyses were performed on the designed geometry using the finite volume method. Based on the data obtained from the analyses, structural and layout design studies were carried out in accordance with the accepted external geometry. Subsequently, the mechanical behavior of the structural components was examined through appropriate analysis methods then software and a UAV design suitable for production and intended use was developed. According to obtained data UAV manufactured as a prototype using additive manufacturing application. Based on the results of the analyses, the placement of sensors and control equipment on the control surfaces and the aircraft body was proposed in terms of location. As a result, the structural and mechanical behaviors of the UAV under the loads expected throughout its service life were predicted then necessary evaluations were made. Depending on these evaluations, potential structural and mechanical problems on the components were predicted and the required maintenance types and intervals were reviewed from a predictive maintenance and maintainability perspective. Based on the conducted study and the obtained data, improvements in maintenance intervals, maintenance procedures, and maintenance personnel costs were projected in accordance with the expected operational behavior of the UAV throughout its service life.