Bazı heterosiklik halka taşıyan monomer ve polimerlerin sentezi
Synthesis monomer and polymers containing heterocyclic ring
  1. Tez No: 96339
  2. Yazar: HİLMİ ERTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET COŞKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
II ÖZET DOKTORA TEZİ BAZI HETEROSİKLİK HALKA TAŞIYAN MONOMER VE POLİMERLERİN, :..??? SENTEZİ Hilmi ERTEN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 2000, Sayfa: 71 Bu çalışmada, 3-(l-siklohekzil) azetidinil metakrilat (SHAM), yeni bir metakrilat monomeri, l-siklohekzilazetidin-3-ol'ün sodyum tuzu ile metakroil klorürün reaksiyonundan, kuru dietileter içinde, az miktarda hidrokinonun varlığında, 0.5°C'de elde edildi. Monomerin yapısı FT-IR, *H ve 13C-NMR teknikleri ile karakterize edildi. SHAM'm serbest radikal polimerizasyonu, 1,4-di oksan çözücüsünde, argon atmosferi altında, 70°C'de % 0.5 oranında AIBN başlatıcısı kullanılarak gerçekleştirildi. Homopolimerizasyonun aktivasyon enerjisi, 60° C ve 80°C arasındaki deneysel çalışmalardan 66.6 kj/mol olarak bulundu. Homopolimerin molekül ağırlığı GPC ölçümleri ile belirlendi. Homopolimerin camsı geçiş sıcaklığı DSC ile ve termal kararlılığı TGA ile çalışıldı. SHAM ve Poli (SHAM) 'in antimikrobiyal aktiviteleri DMS çözeltisinde farklı mikroorganizmalara karşı araştırıldı. Poli (SHAM)'ın termal degradasyonu detaylı bir şekilde çalışıldı. Poli (SHAM)'ın kuvaterner tuzları metiliyodür, benzil bromür ve 1-bromundekan ile hazırlandı. Poli (SHAM) 'in HC1 ile amonyum tuzu hazırlandı. Elde edilen bileşiklerin yapıları FT-IR, *H ve 13C-NMR teknikleri ile karakterize edildi. Bu bileşiklerin iyon aktiviteleri ve pH'ları iyon analizör ile ve iletkenlikleri kondüktometre ile belirlendi. Değişik SHAM-MMA oranlarında 1,4-dioksan çözücüsünde, %1 oranında AIBN başlatıcısında65°C'de % 10'un altındaki dönüşümlerde kopolimerler hazırlandı. Kopolimer bileşimleri *H-NMR spektrumları ve elementel analiz ile belirlendi. Reaktiflik oranları Finemann-Ross ve Kelen ve Kelen-Tüdös metodlarıyla hesaplandı. Anahtar Kelimeler : Azetidinilmetakrilat, Antimikrobiyal Etki, Kuvaternizasyon, Reaktiflik Oranlan, Termal Degradasyon, pH ve İletkenlik.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT PhD. Thesis SYNTHESIS OF MONOMER AND POLYMERS CONTAINING HETEROCYCLIC RING Hilmi ERTEN Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences, Department of Chemistry 2000, Page: 71 In this work, 3-(l-cyclohexyl) azetidinyl methacrylate (CyAMA), a new methacrylate monomer, was obtained from the reaction of sodium salt of 1- cyclohexylazetidin-3-ol with methacryloyl chloride carried out in anhydrous diethylether and in presence of small amount of hydroquinone at 0 - 5°C. The structure of monomer was characterized by FT-IR, *H and 13C-NMR techniques. Free radical homopolymerization of CyAMA was carried out in 1,4-dioxane solvent under argon atmosphere at 70°C using 0.5 % AIBN as an initiator. Activation energy of the homopolymerization was found to be 66.6 kj/mol from experiments done between 60°C and 80°C. The molecular weight of the homopolymer was obtained by GPC measurements. The glass transition temperature of homopolymer was investigated by DSC and also its thermal stabilities was studied by TGA. The antimicrobial activities of CyAMA and Poly (CyAMA) were investigated against different microorganisms using DMS as the solvent. Thermal degradation of Poly (CyAMA) has been studied in detail. The quaternerization salts of Poly(CyAMA) were prepared with methyliodide, benzyl bromide and 1-bromundecan. The amonium salt of Poly (CyAMA) was prepared with hydrogen chloride. The structure of obtained compounds was characterized by FT- IR, 1H and 13C-NMR techniques. The ion activities, pH and conductivities of these were determined by ion anlyser and conductometry. Copolymers having various CyAMA-MMA contents were prepared in 1,4-dioxane solvent using 1 % AIBN as initiator at 65°C with the conversion below 10 %. The copolymer compositions were determined by *H-NMR spectra and elemental analysis. Reactivity ratios were calculated from both Finemann-Ross and Kelen-Tudös methods. Key Word : Azetidinylmethacrylate, Antimicrobial Effect, Quaternerization, Reactivity Ratios, Thermal Degradation, Conductivity and pH.