Hasta hakları bilgi düzeyinin hastane tercihine etkisi: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi sağlık yönetimi öğrencileri üzerine bir araştırma
The the effect of patient rights knowledge level on hospital choice: A study on health management students of Kahramanmaras Sütçü İmam University Faculty of Economics and administrative sciences
- Tez No: 963395
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi sağlık yönetimi lisans öğrencilerinin hasta hakları bilgi düzeylerini ölçmek ve bu bilgi düzeyinin hastane tercihinde ne derecede etkili olduğunu belirlemektir. Bir diğer amaç da hasta hakları bilgi düzeyinin hastane tercihi ile ilişkisi olup olmadığının belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini 2021 - 2022 eğitim-öğretim yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'ne kayıtlı sağlık yönetimi lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla 3 bölümden oluşan anket kullanılmıştır. Birinci bölümde bilgi formu (10 soru), ikinci bölümde“Sağlık Kurumlarına Müracaat Eden Hasta Bireylerin Hak Ve Sorumluluk Bilgi Düzeyi Ölçeği”(25 soru), üçüncü bölümde ise“Sağlık İşletmesinin Tercihinde/Konumlanmasında Önemli Olan Etkenler Ölçeği”(23 soru) bulunmaktadır. Araştırmaya 250 öğrenci katılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket 26 programına girildikten sonra hangi testlerin uygulanacağını belirlemek amacıyla normallik analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda verilerin normal dağıldığı görülmüş ve parametrik testler uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; sağlık yönetimi öğrencilerinin hasta hakları bilgi düzeyi ölçeğinin hasta hakları alt boyutunda hasta sorumlulukları alt boyutuna göre daha fazla bilgiye sahip oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin hastane seçimini etkileyen faktörler ölçeğinde personel alt boyutunda yer alan maddelerin ortalamasının diğer alt boyutların ortalamasından daha yüksek olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin hasta hakları bilgi düzeyi demografik değişkenlere (cinsiyet, yaş, gelir durumu, sağlık güvence durumu, ailede sağlık mesleği mensubu olan kimse) göre farklılık göstermezken hastane tercihine etki eden faktörlerde cinsiyet ve gelir durumuna göre farklılık olduğu saptanmıştır. Hasta hakları bilgi düzeyi ölçeği ile hastane tercihine etkili olan faktörler ölçeği arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the knowledge level of patient rights among Kahramanmaraş Sütçü İmam University's undergraduate health management students and to determine the extent to which this knowledge level influences hospital preference. Another aim is to determine whether the level of patient rights knowledge is related to hospital preference. The population of the study consists of undergraduate health management students enrolled at Kahramanmaraş Sütçü İmam University in the 2021-2022 academic year. A three-part survey was used to collect data in the study. The first part included an information form (10 questions), the second part included the“Scale of Knowledge Level of Patients' Rights and Responsibilities Who Applied to Healthcare Institutions”(25 questions), and the third part included the“Scale of Factors Important in the Choice/Location of Healthcare Facilities”(23 questions). 250 students participated in the study. After entering the obtained data into SPSS 26, a normality analysis was conducted to determine which tests to apply. The analysis revealed a normal distribution of the data, and parametric tests were applied. The study found that healthcare management students had more knowledge on the patient rights sub-dimension of the patient rights knowledge scale than on the patient responsibilities sub-dimension. Furthermore, the mean of the items in the personnel sub-dimension of the factors affecting students' hospital selection scale was found to be higher than the mean of the other sub-dimensions. While students' patient rights knowledge did not differ by demographic variables (gender, age, income, health insurance status, and having a healthcare professional in the family), the factors affecting hospital selection were found to differ by gender and income. A positive and significant correlation was found between the patient rights knowledge scale and the factors affecting hospital selection scale.