Improvement of cream filling of biscuits with the addition of dunaliella salina
Dunalıella salına ilavesiyle bisküvilerin krema dolgusunun geliştirilmesi
  1. Tez No: 963396
  2. Yazar: YUSRA MOHAMMED FADHL ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, karıştırma sıcaklığı aralıkları (25-50 santigrat derece), 6,6 ile 25 dakika arasında değişen karıştırma süresi ve alg konsantrasyonu (%0-6,4) parametrelerinin bir kombinasyonunun bisküvi kreması dolgusu üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Tepki Yüzey Metodolojisi (RSM) modeli, D. salina konsantrasyonunun, karıştırma sıcaklığının ve karıştırma süresinin beta karoten, toplam fenolik, DPPH%, kül içeriği, viskozite, renk analizi ve bisküvi kreması dolgusunun duyusal analizi üzerindeki etkisini araştırmak için uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of a combination of parameters, which were mixing temperature ranges (25-50 degrees Celsius), mixing time varying from 6.6 to 25 minutes, and the concentration of algae (0-6.4%) on biscuit cream filling were investigated. The Response Surface Methodology (RSM) model was implemented to investigate the effect of concentration of D. salina, mixing temperature, and mixing time on beta carotene, total phenolic, DPPH%, ash content, viscosity, color analysis, and sensory analysis of the cream filling for biscuit.