Plastik–biyokütle karışımlarının birlikte gazlaştırılması ile hidrojen eldesi
Co-gasification of plastic-biomass mixtures for hydrogen production
  1. Tez No: 963424
  2. Yazar: ŞEFİKA TÜRKER ÜZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF HASANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, sorgum biyokütlesi (SB) ile PET, HDPE, PP ve PVC'nin tek başına ve birlikte gazlaştırılması, kapalı sistem batch tipi reaktör ve atmosferik koşullarda çalışan sabit yataklı reaktör olmak üzere iki farklı reaktör tipi kullanılarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı, maksimum toplam gaz ve hidrojen veriminin elde edilmesidir. Bu kapsamda; sıcaklık, katalizör türü, yardımcı organik çözücü kullanımı, plastik/SB ve hammadde/su oranlarının etkileri değerlendirilmiş ve optimum koşullar belirlenmiştir. Batch tipi reaktörde gerçekleştirilen birlikte gazlaştırma deneylerinde SB/PVC karışımında %3 KCl katalizörü kullanıldığında 20,3 mol H2/kg ile en yüksek hidrojen verimi gözlenmiştir. SB/PET karışımının ikili katalizörlerle (K2CO3/CaO ve KOH/CaO), gazlaştırılması sonucunda, %1'in altında CO2 ve %90'ın üzerinde H2 içeren gaz ürünleri elde edilmiştir.Atmosferik koşullardaki sabit yataklı reaktörde ise en yüksek toplam gaz hacmi ve H2 verimi, sırasıyla PVC (1186 ± 39 mL; %75,9 ± 0,6 H2) ve SB/PVC (1490 ± 34 mL; %66,4 ± 0,5 H2) ile elde edilmiştir. Ayrıca, gliserol, THF ve fenol gibi yardımcı organik çözücülerin kullanımı, hidrojen üretiminde belirgin artış sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the gasification of sorghum biomass (SB) with PET, HDPE, PP, and PVC, both individually and in combination, was investigated using two different reactor types: a closed-system batch-type reactor and a fixed-bed reactor operating under atmospheric conditions. The objective of the study was to achieve maximum total gas and hydrogen yield. Within this scope, the effects of temperature, catalyst type, use of an organic solvent, and plastic/SB and feedstock/water ratios were evaluated, and optimal conditions were determined. In the co-gasification experiments conducted in the batch reactor, the highest hydrogen yield of 20.3 mol H2/kg was observed when 3% KCl catalyst was used in the SB/PVC mixture. When the SB/PET mixture was gasified using dual catalysts (K2CO3/CaO and KOH/CaO), gas products containing less than 1% CO2 and over 90% H2 were obtained.In an atmospheric fixed-bed reactor, the highest total gas volume and H2 yield were obtained with PVC (1186 ± 39 mL; 75.9 ± 0.6% H2) and SB/PVC (1490 ± 34 mL; 66.4 ± 0.5% H2), respectively. Additionally, the use of auxiliary organic solvents such as glycerol, THF, and phenol significantly increased hydrogen production.