Prostat kanseri hastalarında ameliyat sonrası patoloji raporunda intraduktal karsinomu olan ve olmayan hastaların, ameliyat öncesi çekilen multiparametrik prostat emar sonuçlarının geriye dönük karşılaştırılması
Retrospective comparison of preoperative multiparametric prostate mri findings between prostate cancer patients with and without intraductal carcinoma identified in postoperative pathology reports
- Tez No: 963425
- Danışmanlar: PROF. DR. YİĞİT AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, radikal prostatektomi (RP) uygulanan prostat kanseri (PK) hastalarında ameliyat sonrası patoloji raporlarında intraduktal karsinom (IDC-P) saptanan ve saptanmayan olgular arasında ameliyat öncesi çekilen multiparametrik prostat manyetik rezonans görüntüleme (mpMRI) bulgularını geriye dönük olarak karşılaştırmaktır. Çalışma, IDC-P varlığının mpMRI parametreleri ile korelasyonunu inceleyerek bu alt tipin görüntüleme ile öngörülebilirliğini değerlendirmeyi ve preoperatif dönemde noninvaziv yöntemlerle risk sınıflaması ve tedavi planlamasının daha etkin hale getirilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir. Yöntem: Bu geriye dönük tanımlayıcı çalışmaya, 2020–2024 yılları arasında kurumumuzda RP uygulanmış ve ameliyat öncesinde mpMRI ile değerlendirilmiş hastalar dahil edildi. Ameliyat sonrası patoloji raporlarına göre hastalar iki gruba ayrıldı: IDC-P pozitif ve IDC-P negatif. Her iki grubun preoperatif mpMRI bulguları [Prostate Imaging-Reporting and Data System (PI-RADS) skoru, lezyon lokalizasyonu, lezyon boyutu, ekstrakapsüler yayılım (EP), seminal vezikül invazyonu (SVI), dinamik kontrastlı görüntüleme (DCE) parametreleri, apparent diffusion coefficient (ADC) değerleri] karşılaştırıldı. Görüntülemeler deneyimli bir radyolog tarafından yeniden değerlendirildi. Ek olarak yaş, preoperatif prostat spesifik antijen (PSA) düzeyi, prostat hacmi ve prostat dansitesi (PSAD) gibi biyokimyasal ve radyolojik değişkenler de analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to retrospectively compare the preoperative multiparametric prostate magnetic resonance imaging (mpMRI) findings between prostate cancer (PCa) patients who were positive and negative for intraductal carcinoma of the prostate (IDC-P) on postoperative pathology after radical prostatectomy (RP). The study further sought to evaluate the correlation between IDC-P and mpMRI parameters, with the goal of assessing the feasibility of predicting IDC-P preoperatively using noninvasive imaging, thereby improving risk stratification and treatment planning. Methods: This retrospective descriptive study included patients who underwent RP at our institution between 2020 and 2024 and had preoperative mpMRI. Based on postoperative pathology reports, patients were classified into IDC-P–positive and IDC-P–negative groups. Preoperative mpMRI findings—including Prostate Imaging-Reporting and Data System (PI-RADS) score, lesion location, lesion size, extracapsular extension (ECE), seminal vesicle invasion (SVI), dynamic contrast-enhanced (DCE) imaging parameters, and apparent diffusion coefficient (ADC) values—were compared between the groups. All images were re-evaluated by an experienced radiologist. Additional clinical and radiological variables, including age, preoperative prostate-specific antigen (PSA) level, prostate volume, and PSA density (PSAD), were analyzed.