Sedanter obez kadınlarda müzik eşliğinde yapılan progresif kas gevşeme tekniğinin uyku, duygu durumu, yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of progressive muscle relaxation technique accompanied by music on sleep, mood, fatigue and quality of life in sedentary obese women
  1. Tez No: 963432
  2. Yazar: BEYZA HİLAL TOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAZİYE ŞAVKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, sedanter obez kadınlarda müzik eşliğinde uygulanan progresif kas gevşeme tekniğinin uyku, duygu durumu, yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışma, Pamukkale Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Fakültesine başvuran ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 20 sedanter obez kadın üzerinde gerçekleştirildi. Katılımcılar, bilgisayarlı randomizasyon yöntemi ile müdahale (n=10) ve kontrol (n=10) gruplarına ayrıldı. Müdahale grubundaki katılımcılara, 6 hafta boyunca, günde bir kez, gece uyumadan önce, 20-30 dakika müzik eşliğinde progresif kas gevşeme tekniği uygulandı. Kontrol grubundaki katılımcılardan ise aynı süre boyunca hiçbir şey yapmadan uzanmaları istendi. Tüm katılımcılar başlangıçta ve altıncı haftanın sonunda değerlendirildi. Katılımcıların uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ve Epworth Uykululuk Ölçeği ile; duygu durumu Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği-21 ile; yorgunluk düzeyi Yorgunluk Şiddet Ölçeği ve Chalder Yorgunluk Ölçeği ile; yaşam kalitesi ise Nottingham Sağlık Profili ile değerlendirildi. Müdahale grubunda, Pittsburg Uyku Kalite İndeksi'nin toplam puanında (p=0,005), Epworth Uykululuk Ölçeği toplam skorunda (p=0,027), Depresyon Anksiyete Stres-21 Ölçeği'nin depresyon (p=0,020), anksiyete (p=0,007) ve stres (p=0,011) alt ölçek skorlarında, Yorgunluk Şiddet Ölçeği toplam skorunda (p=0,047), Chalder Yorgunluk Ölçeği'nin likert toplam skorunda (p=0,007) ve bimodal toplam skorunda (p=0,012) ve Nottingham Sağlık Profili'nin ağrı (p=0,021), duygusal reaksiyonlar (p=0,022), uyku (p=0,017) ve birinci bölüm toplam puanında (p=0,011) istatistiksel olaran anlamlı iyileşmeler saptandı. Kontrol grubunda ise Pittsburg Uyku Kalite İndeksi'nin uyku bozukluğu alt bileşen puanında (p=0,025), Epworth Uykululuk Ölçeği toplam skorunda (p=0,006) ve Chalder Yorgunluk Ölçeği'nin likert toplam skorunda (p=0,008), Nottingham Sağlık Profili'nin enerji alt boyut skorunda (p=0,042 istatistiksel olarak anlamlı kötüleşmeler gözlendi. Çalışma sonuçlarımız, progresif kas gevşeme tekniğinin sedanter obez kadınlar arasında uyku, duygu durumu ve yorgunluk problemlerini azaltmada ve yaşam kalitesini artırmada etkili bir yöntem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of progressive muscle relaxation technique applied with music on sleep, mood, fatigue and quality of life in sedentary obese women. The study was conducted on 20 sedentary obese women who applied to Pamukkale University Faculty of Physiotherapy and Rehabilitation and met the inclusion criteria. The participants were divided into intervention (n=10) and control (n=10) groups by computerised randomisation method. The intervention group performed progressive muscle relaxation technique with music for 20–30 minutes at night before sleep, over a 6-week period. The control group was instructed to recline and remain motionless for the same duration and period. Evaluations were performed at baseline and at the end of the 6th week. Sleep quality was assessed using the Pittsburgh Sleep Quality Index and Epworth Sleepiness Scale; mood was evaluated with the Depression Anxiety Stress Scale-21 (DASS-21); fatigue was assessed using the Fatigue Severity Scale and Chalder Fatigue Scale; and quality of life was measured with the Nottingham Health Profile. In the intervention group, significant improvements were observed in total scores of the Pittsburgh Sleep Quality Index (p=0.005), Epworth Sleepiness Scale (p=0.027), depression (p=0.020), anxiety (p=0.007), and stress (p=0.011) subscales of the DASS-21, Fatigue Severity Scale (p=0.047), likert (p=0.007) and bimodal (p=0.012) total scores of the Chalder Fatigue Scale, as well as in the pain (p=0.021), emotional reactions (p=0.022), sleep dimensions (p=0.017), and first section scores (p=0.011) of the Nottingham Health Profile. In the control group, significant deteriorations were detected in the sleep disturbance subcomponent of the Pittsburgh Sleep Quality Index (p=0.025), Epworth Sleepiness Scale (p=0.006), likert total score of the Chalder Fatigue Scale (p=0.008), and energy dimension of the Nottingham Health Profile (p=0.042). The findings of this study indicate that progressive muscle relaxation in conjunction with music constitutes an effective method of improving sleep, mood, reducing fatigue, and enhancing quality of life among sedentary obese women.