Kemalism and Hegemony: The Turkish Experience with Secularism in the post1990s
Kemalizm ve Hegemonya: Türkiye'nin 1990 sonrası Laiklik Deneyimi
- Tez No: 963431
- Danışmanlar: PROF. DR. ALETTA J. NORVAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Essex
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyasal ve Toplumsal Düşünceler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Kemalist laiklik, genellikle kendine özgü bir sekülerleşme projesi olarak görülse de, hakim yaklaşımlar onu ya idealize edilmiş Batı odaklı laiklik modellerinin bir taklidi ya da Osmanlı-Türk bağlamının belirli tarihsel koşullarının kaçınılmaz bir ürünü olarak indirgeme eğilimindedir. Bu tez, Kemalist elitlerin yaratıcı ve özgün müdahalelerini göz ardı etme riski taşıyan bu baskın eğilimleri sorgulamaktadır. Bu müdahaleler sayesinde Türkiye'de kendine özgü bir laiklik, bir seküler kimlik ve bir seküler öznellik kavramı oluşmuştur. Bu tez, ideolojik ve öznellik boyutlarını incelemeden Kemalist sekülarizmin özgünlüğü ve karmaşıklığının yeterince açıklanamayacağını öne sürmektedir. Buna göre, Kemalist sekülarizm bu tez çalışmasında Oryantalist fantezi olarak adlandırılan kendine özgü bir ideolojik gücün işleyişi içinde ve aracılığıyla ortaya çıktmıştır. Bu ideolojik yapısı Kemalist sekülarizme kendine özgü bir biçim kazandırır. 1. bölüm, Kemalist sekülarizmin hegemonik oluşumunu ve işleyişini incelemek için kullanılan postyapısalcı hegemonyacı yaklaşımı ve postyapısalcı söylem analizini tanıtmaktadır. Cumhuriyet'in ilk yıllarında (1923-1938) Şapka Kanunu'nun (1925) yürürlüğe girmesine konusu üzerinden, birinci nesil Kemalist elitlerin söylemlerinden yola çıkarak, 2. bölümde Oryantalist fantezi ile ne kastedildiğini ve bunun ortaya çıkmasının tarihsel koşulları ele alınmaktadır. 3. bölümde, sözde“yeni başörtüsü (veya türban) sorunu”na ilişkin Kemalist seküler söylemlere dayanarak, 1990'lar sonrası Türkiye'de Oryantalist fantezinin işlevsel gücü ve temel özellikleri ele alınmaktadır. 4. ve 5. bölümlerde, duygusal bağlılık ve duygu yapıları kategorileri tanıtılarak, Oryantalist fantezinin dayanıklılığı tartışılmaktadır. 4. bölümde, 28 Şubat 1997'deki“postmodern darbe”olarak adlandırılan olayla ilgili Kemalist seküler söylemlere, 5. bölümde ise“yeni İslami”Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetinin yükselişine dayanarak, Oryantalist fanteziyi sürdüren iki temel duygu yapısı olarak taciz ve korku kavramlarını tanıtıyorum. Son bölümde tezin ana argümanları özetlenmekte, analizin normatif ve ideolojik çıkarımları ele alınmakta, Türkiye'nin laiklik deneyiminin incelenmesinde postyapısalcı yaklaşımın baskın yaklaşımlara göre üstünlükleri açıklanmakta ve tezin gelecekteki araştırmalar için açtığı araştırma soruları tanıtılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although Kemalist secularism is often considered as a distinctively unique secularization project, dominant approaches have the tendency of reducing it either to an imitation of idealized West-oriented secularism models, or to a necessary product of specific historical conditions of the Ottoman-Turkish context. This thesis questions these dominant tendencies for they run the risk of disregarding the creative and original interventions of the Kemalist elite through which a distinctively unique conception of secularism, secular identity, and secular subjectivity is formed in Turkey. This thesis suggests that without studying the ideological and subjectivity dimensions, the specificity and complexity of Kemalist secularism cannot be explored adequately. Accordingly, it argues that Kemalist secularism is a distinctively unique modality of secularism because it came into existence in and through the operationalization of a peculiar ideological force, which I call the Orientalist fantasy. Chapter 1 introduces the poststructuralist hegemonic approach and poststructuralist discourse analysis that I employed in this thesis to study what I call the hegemonic formation and operationalization of Kemalist secularism. Drawing on the discourses of the first generation Kemalist elites with special reference to the enactment of the Hat Law in the early Republican era (1923-1938), chapter 2 discusses what is meant by the Orientalist fantasy, and the historical conditions of its emergence. Drawing on the Kemalist secularist discourses on the so-called 'new veiling question', chapter 3 discusses the operational force and main characteristics of the Orientalist fantasy in post1990s Turkey. By introducing the categories of emotional affiliation and structures of feeling, chapters 4 and 5 discuss the endurance of the Orientalist fantasy. Drawing on the Kemalist secularist discourses on the so-called the February 28th (1997) 'postmodern coup' in chapter 4, and on the rise of the 'new Islamic' Justice and Development Party government in chapter 5, I introduce harassment and fear as two central structures of feeling that endure the Orientalist fantasy. The concluding chapter summarizes the main arguments of the thesis, incorporates the normative and ideological implications of the analysis, explicates the advances of the poststructuralist approach over dominant approaches in studying the Turkish experience with secularism, and introduces sorts of research questions the thesis opens up for future research.