Yaşlı bireylerin yerinde yaşlanma,başarılı yaşlanma ve dijital yetkinlikleri: Kesitsel bir çalışma'
Aging in place, successful aging and digital competencies of older people: A cross-sectional study
- Tez No: 963449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLGÜN ÖZEN ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışma, yaşlı bireylerin yerinde yaşlanma, başarılı yaşlanma ve dijital yetkinliklerini değerlendirmeyi ve aralarındaki ilişkiyi açıklamayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışma, kesitsel ve ilişki arayıcı araştırma tasarımında yapılmıştır. Denizli İl Merkezi'nde bulunan ve örnekleme seçilen dört Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 65 yaş üzeri, toplam 380 yaşlı birey çalışmaya alınmıştır. Veriler yüzyüze görüşme yöntemi ile, Tanıtıcı Bilgi Formu, Yerinde Yaşlanma, Başarılı Yaşlanma Ölçekleri ve Yaşlılara Yönelik Dijital Yetkinlik Envanteri kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde student t, Anova, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis testi ve Spearman korelasyon analizi yapılmıştır. Bulgular: Yaşlı bireylerin Yerinde Yaşlanma Ölçeği puan ortalamalası 59,62±8,21, Başarılı Yaşlanma Ölçeği puan ortalaması 54,59 ± 8,14 olarak belirlenmiştir. Bilgi ve veri okuryazarlığı, 5,00 ± 2,36 iletişim-işbirliği 18,47±7,90 , güvenlik 9,50±4,19 ve problem çözme 8,08±3,48 şeklinde puan ortalamaları belirlenmiştir. İlkokul üzeri eğitime sahip, 65-69 yaş arasında, gelir düzeyi yüksek, sağlık algısı iyi, cep telefonu/akıllı telefon, bilgisayar/tablet ile internete erişimi bulunan yaşlı bireylerde yerinde yaşlanma düzeyi, başarılı yaşlanma düzeyi ve dijital yetkinlikleri daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca yerinde yaşlanma, başarılı yaşlanma ve yaşlılara yönelik dijital yetkinlik arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sonuç: Yaşlı bireylerin yerinde yaşlanma düzeyi orta düzeyde, başarıları yaşlanmaları iyi düzeydedir. Yaşlı bireylerin dijital yetkinliklerinin artırılması yerinde yaşlanma memnuniyeti ve başarılı yaşlanma düzeyine katkı sağlamaktadır. Yaşlı sağlığı hizmetleri kapsamında, yerinde ve başarılı yaşlanmayı desteklemek için dijital teknoloji kullanımı da dahil olmak üzere sürekli ve etkili eğitim programlarıa yer verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate older adults' aging in place, successful aging, and digital competencies, and to examine the relationships among these variables. Materials and Methods: This study was conducted using a cross-sectional and correlational research design. A total of 380 older adults aged 65 and over, registered at four Family Health Centers located in the city center of Denizli and selected for the sample, were included in the study. Data were collected through face-to-face interviews using a Descriptive Information Form, Aging in Place Scale, Successful Aging Scale, and Digital Competency Inventory for Older Adults. Data analysis included Student's t-test, ANOVA, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis tests, and Spearman correlation analysis. Results: The mean score for the Aging in Place Scale was 59.62 ± 8.21, and for the Successful Aging Scale 54.59 ± 8.14. The mean scores for digital competencies were: information and data literacy 5.00 ± 2.36, communication and collaboration 18.47 ± 7.90, safety 9.50 ± 4.19, and problem solving 8.08 ± 3.48. Participants with education above primary school, aged 65-69, higher income levels, good health perception, and access to internet via mobile phone/smartphone or computer/tablet demonstrated higher levels of aging in place, successful aging, and digital competency. Furthermore, significant positive correlations were found among aging in place, successful aging, and digital competency. Conclusion: Older adults demonstrated moderate levels of aging in place and good levels of successful aging. Enhancing digital competencies contributes positively to aging in place satisfaction and successful aging. Within elderly health services, continuous and effective educational programs, including digital technology use, should be implemented to support aging in place and successful aging.