Subjektif kognitif yakınmada hipokampüs bağlantısallığının fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Evaluation of hippocampal connectivity by resting state functional magnetic resonance imaging in subjective cognitive complaints
  1. Tez No: 963462
  2. Yazar: SENA DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BEHRAM SALAR, PROF. DR. LÜTFÜ HANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinirbilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Subjektif kognitif yakınma(SKY), bireylerin kognitif yetilerinde geçmişe kıyasla fark ettikleri değişiklikleri ifade eder. Bu kişiler, işlevselliklerini etkilemeyen ve nöropsikolojik değerlendirmelerde patolojik sayılmayan yakınmalara sahiptir. Objektif bir bozukluk tanımlamıyor olsa da kliniklerde ve biyobelirteç çalışmalarında özellikle amnestik tip hafif bilişsel bozukluk (HBB) ve Alzheimer hastalığı(AH) için preklinik bir evre olarak değerlendirilmektedir. Literatürde HBB dönemine ait biyobelirteç çalışmaları oldukça fazla olsa da SKY henüz yeterince araştırılmamıştır. Bu çalışmada istirahat durumu(resting state; rs) fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRG) yoluyla AH'deki klinik semptomların çoğunda belirgin rol oynayan hipokampüsün 13 alt alanı seed based analiz yöntemi kullanılarak SKY ve kontrol olmak üzere iki grup arasında incelenmiştir. Örneklem kapsamlı nöropsikolojik değerlendirme ile HBB açısından değerlendirilmiştir. Kriterler doğrultusunda 4 kişi çalışmadan dışlanmıştır ve toplam 14 kontrol, 12 SKY 26 kişinin fMRG verisi analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda fonksiyonel bağlantısallıkları incelendiğinde SKY grubunda özellikle hipokampal, parahipokampal bölgelerde ve precuneusta kontrol grubuna oranla azalmış, sağ oksipital alanlarda kontrol grubuna oranla fonksiyonel bağlantısallığında artmış aktivite izlenmiştir. Bu çalışma HBB'den ayrıştırılmış SKY olgularında küçük bir örneklem ile bakılmış olmasına rağmen grup düzeyinde kontrol grubuna kıyasla farklılıkların görüldüğünü hipokampüs üzerinden göstermiştir. İstirahat durumu fMRG objektif bozulma göstermeyen ileri yaş SKY bireylerde, erken evre teşhis ve yaşam tarzı düzenlemeleri ile demansiyel sürece ilerlemesini erteleme açısından güvenli bir izleme yöntemi olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Subjective cognitive complaints (SCC) refers to individuals' self-perceived changes in their cognitive abilities compared to before. These individuals have complaints that do not impair their daily functioning and are not considered pathological in neuropsychological evaluations. Although SCC does not describe an objective impairment, it is increasingly regarded in clinical and biomarker studies as a preclinical stage, particularly for amnestic mild cognitive impairment (aMCI) and Alzheimer's disease (AD). While there is a considerable amount of biomarker research focusing on the aMCI stage, SCC remains relatively underexplored. In this study, resting-state fMRI was used to evaluate differences between two groups—SCC and controls—focusing on 13 subfields of the hippocampus, which plays a central role in many clinical symptoms of AD, using a seed-based analysis approach. Comprehensive neuropsychological assessments were conducted on the sample to evaluate for aMCI. Based on the inclusion criteria, four individuals were excluded, and the fMRI data of a total of 26 participants (14 controls and 12 SCC) were analyzed. As a result of the analysis, evaluation of functional connectivity revealed that, compared to the control group, the SCC group showed decreased connectivity particularly in hippocampal and parahippocampal regions and precuneus, while increased connectivity was observed in right occipital regions. Although this study was conducted with a small sample size and included only SCC cases distinguished from aMCI, it demonstrated group-level differences in hippocampal connectivity compared to controls. Resting-state fMRI may serve as a safe monitoring method for older adults with SCC who do not show objective cognitive impairment, providing a basis for early diagnosis and lifestyle interventions that could help delay progression to dementia.