Akut koroner sendromla başvuran yaşlı hastalarda Rezidü SYNTAX Skoru ile orta dönemde istenmeyen kardiyovasküler sonlanımlar arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Residual SYNTAX Score and its derivatives as predictors of mid-term outcomes in elderly patients with acute coronary syndrome
- Tez No: 963469
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN MADEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
AMAÇ Bu çalışmada, akut koroner sendrom ile başvuran yaşlı hastalarda revaskülarizasyon sonrası kalan aterosklerotik yükün, rezidü SYNTAX skoru ve buradan türetilen SYNTAX Revaskülarizasyon İndeksi ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu parametrelerin orta dönem tüm nedenlere bağlı mortalite ve majör kardiyovasküler olaylar ile ilişkisi incelenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM Retrospektif olarak yürütülen bu çalışmaya, 01 Şubat 2019-01 Ağustos 2022 tarihleri arasında AKS tanısıyla başvuran ve perkütan koroner girişim uygulanan 65 yaş ve üzeri toplam 500 hasta dahil edilmiştir. Hastalar medyan 46 aylık takip süresiyle izlenmiştir. Hastaların anjiyografik verileri doğrultusunda rSS ve SRI değerleri hesaplanmış ve hastalar SRI düzeyine göre üç gruba ayrılmıştır: komplet revaskülarizasyon (SRI = %100), inkomplet revaskülarizasyon (SRI %50–
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE This study aimed to evaluate the residual atherosclerotic burden following revascularization in elderly patients presenting with acute coronary syndrome, using the residual SYNTAX score and the SYNTAX Revascularization Index. The relationship of these parameters with mid-term all-cause mortality and major adverse cardiovascular events was investigated. MATERIALS AND METHODS This retrospective study included 500 patients aged 65 years and older who underwent percutaneous coronary intervention due to ACS between February 1, 2019 and August 1, 2022. Patients were followed up for a median duration of 46 months. Based on angiographic data, rSS and SRI were calculated, and patients were grouped according to SRI as follows: complete revascularization (SRI = 100%), incomplete revascularization (SRI 50%–