Hidroksialkil yan grubu içeren polimetakrilatların termal degradasyonu
The thermal degradation of polymethacrylates having hyroxy alkyl side group
- Tez No: 96347
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, 2-hidroksietilmetakrilat (HEMA) ve 2-hidroksipropilmetakrilat monomerleri önce AIBN başlatıcısı kullanarak metilalkol çözeltisinde 60 °C'de polimeri eştirildi. Monomerler ve polimerler infrared ve NMR teknikleri ile karakterize edildi. Poli(HEMA) ve poli(PHEMA) ve poli(D-EMA)'nın termal degradasyonu TGA, FT- İR, NMR ve GC-MS teknikleriyle çalışıldı. Programlı ısıtma 10 °C/dk ısıtma hızı ile 500 °C'ye kadar yapıldı. Kısmi degrade olan polymerler FT-IR, 'H ve 13C NMR teknikleri ile açıklandı. Ürün belirleme çalışmaları oda sıcaklığından 340 °C'ye 340 °C'den 500 °C'ye kadar iki fraksiyon olarak incelendi.. Degradasyon ürünleri FT-IR, 'H ve 13C NMR teknikleri kullanılarak belirlendi. Depolimerizasyon her üç polimerin degradasyonunda ana reaksiyondur. Poli(HEMA)'nın degradasyonunda, HEMA'nın yanısıra vinilmetakrilat, su, etilenglikol 2-izopropeniloksietilmetakrilat ve metakrilik asit önemli ürünlerdir.Anahtar Kelimeler : Sentez, termal degradasyon
Özet (Çeviri)
In this work, 2-hydroxyethylmethacrylate (HEMA) and 2-hydroxypropyl methacrylate (PHEMA) were polymerized in methylalcohol solution using AIBN as initiator at 60 °C. The monomers and polymers were characterized by FT-IR and 'H and 13C NMR techniques. The thermal degradation of poly(HEMA), poly(PHEMA) and poly(D-EMA) were studied by thermogravimetry (TG), FT-IR, 'H and 13C NMR and GC-MS. Programmed heating was carried out at 10“C.min”1 from ambient room temperature 500 °C. The partially degraded polymer was examined by FT-IR spectroscopy technique. Product identification studies were carried out from ambient temperature to 340 °C and from 340 °C to 500 °C. The degradation products were identified by using FT-IR, 'H and 13C NMR and GC-MS techniques. Depolymerization is the main degradation of the poly(HEMA) and poly(PHEMA). In thermal degradation of poly(HEMA), besides HEMA, the dominating compounds were methacrylic acid, vinylmethacrylate, allylmethacrylate, water, ethyleneglycol and 2-izopropenylenoxyethylmethacrylate.Key Words : Synthesis, thermal degradation