Examination of the endoscope apparatus design that limits the thermal effect of laser on the esophageal layers in a rabbit model
Lazerin yemek borusu katmanları üzerindeki termal etkisini sınırlayan endoskop başlığı tasarımının tavşan modelinde incelenmesi
- Tez No: 963485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT TOZBURUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyotıp ve Sağlık Teknolojileri Anabilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez, yemek borusunun çevresel mukozal koagülasyonu için radyal ışık yayan optik fiber içeren bir endoskop aparatının geliştirilmesini amaçlamıştır. Aparat, daha derin dokulardaki termal etkileri en aza indirmek amacıyla 1540 nm dalga boyundaki lazer enerjisini mukozal tabakaya düzgün ve homojen bir şekilde iletecek şekilde tasarlanmıştır. İn vivo deneysel model olarak on bir adet olgun erkek Yeni Zelanda tavşanı kullanılmıştır. Lazer uygulamalarında çeşitli lazer güç seviyeleri (0,9-1,8 W), kaydırma hızları (0,5-2 mm/sn) ve vakum basınçları (100-300 mmHg) kullanılmıştır. Histolojik analizlerde, doku morfolojisi ve canlılığını değerlendirmek için hematoksilen-eozin (H&E) ve nitro blue tetrazolium chloride (NBTC) boyamaları kullanılmıştır. Bulgular, motorize prob hareketi, ideal vakum stabilitesi ve kontrollü lazer enerjisi iletiminin bir araya getirilmesiyle sınırlı penetrasyon derinliğine sahip lokalize mukozal koagülasyonun sağlanabileceğini göstermiştir. Ancak, tavşan yemek borusunun dar duvarı ve küçük çapı, vakum sızdırmazlığını zorlaştırmış ve istenen derinlikte termal etkilerin olasılığını artırmıştır. Uzun süreli kullanım ayrıca radyal fiberde termal bozulmaya yol açmış ve PMMA başlıktan kaynaklanan iç yansımalar gerçek zamanlı görüntülemeyi engellemiştir. Özetle, tasarlanan endoskop aparatı mukozaya özgü lazer ablasyonu için güvenli ve etkili bir çözüm sunma potansiyeline sahip olsa da, görüntü kalitesini, fiber dayanıklılığını ve prob tasarımını en üst düzeye çıkarmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Bu dalga boyunda domuz veya koyun gibi daha büyük hayvan modellerinde gelecekte yapılacak araştırmalar önerilmektedir. Buna karşılık, küçük hayvan uygulamalarında penetrasyon derinliğini daha da sınırlamak için farklı lazer dalga boylarının değerlendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to develop an endoscope apparatus incorporating a radially emitting optical fiber for esophageal circumferential mucosal coagulation. The apparatus was designed to deliver 1540 nm laser energy uniformly and homogeneously to the mucosal layer to minimize thermal effects in deeper tissues. Eleven mature male New Zealand rabbits were used as an in vivo experimental model. Various laser power levels (0.9-1.8 W), translational speeds (0.5-2 mm/s), and vacuum pressures (100-300 mmHg) were used for laser applications. Histological analyses utilized hematoxylin-eosin (H-E) and nitro blue tetrazolium chloride (NBTC) staining to assess tissue morphology and viability. The findings demonstrated that localized mucosal coagulation with limited penetration depth can be achieved by combining motorized probe movement, ideal vacuum stability, and controlled laser energy delivery. However, the narrow wall and small diameter of the rabbit esophagus made vacuum sealing difficult and increased the likelihood of thermal effects at the desired depth. Prolonged use also resulted in thermal degradation of the radial fiber, and internal reflections from the PMMA head hindered real-time imaging. In summary, while the designed endoscope apparatus holds promise for safe and efficient mucosa-specific laser ablation, further studies are needed to maximize imaging quality, fiber durability, and probe design. Future research at this wavelength using larger animal models, such as pigs or sheep, is recommended. Conversely, different laser wavelengths should be considered for small animal applications to limit penetration depth further.