Video ve mobil oyun sektöründe mikroişlemlerin tüketicilerin oyun başarımı algısı ve deneyimi üzerine etkisi
The impact of micro transactions in the video and mobile gaming industry on consumer's perception of game performance and experience
- Tez No: 963486
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SAMİ OĞUZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Oyun sektörü son yıllarda önemli mesafeler kat etmekte ve sektördeki firmalar neredeyse potansiyel her kullanıcıdan elde ettikleri gelirleri maksimuma çıkarabilmek için yeni yöntemler uygulama arayışında bulunmaktadır. Mikroişlemler ve tüketici üzerine olan etkileri bu noktada önemli bir yer tutmaktadır. Mikroişlemlerin oyun endüstrisine dahil olmasıyla birlikte firmalar, üretimde ve dağıtımda bulundukları oyunlardan tek seferlik gelir elde etme amacından sürekli gelir elde amacına yönelmektedirler. Mikroişlemlerin bu denli kritik yönü tüketici üzerinde de önemli etkiler barındırmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de mikroişlemlerin tüketici davranışına olan etkilerinin incelenebilmesi amacıyla başarım algısı ve oyun deneyimi faktörleri belirlenerek bu amaç doğrultusunda uygulanan anket verilerinden elde edilen bulgular sınanarak analiz edilmiştir. Elde edilen veriler doğrusal karşılaştırma yöntemleri ile test edilmiş ve yapılan analizlerde Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) örneklem uygunluk ölçüsü ve Bartlett küresellik testi faktörlerin analiz ölçütü olarak kullanılmıştır. Analize dahil olan verilerin güvenirliği Cronbach's Alpha katsayısına göre hesaplanmıştır. Korelasyon analizi için Pearson normal dağılım testi uygulanmış ve sonuçların alt birimlerini açıklayabilmek amacıyla her bir alt başlığa uygun olarak tek yönlü Anova Post Hoc testi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre her bir alt başlık için basit doğrusal regresyon analizleri gerçekleştirilmiş ve elde edilen bulgulara göre hipotezler sınanarak sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The gaming industry has made significant progress in recent years and companies in the sector are seeking to apply new methods to maximise their revenues from almost every potential user. Microtransactions and their effects on the consumer have an essential place at this point. With the inclusion of microtransactions in the gaming industry, companies are shifting from one-time revenue generation to continuous revenue generation from the games they produce and distribute. This critical aspect of microtransactions also has crucial effects on the consumer. In this study, to examine the impact of microtransactions on consumer behaviour in Türkiye, achievement perception and game experience factors were identified, and the findings obtained from the survey data were tested and analyzed. The obtained data were tested with linear comparison methods and Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) sampling suitability measure and Bartlett's test of sphericity were used as criteria for the analysis of factors. The reliability of the data included in the analysis was calculated according to Cronbach's Alpha coefficient. Pearson normal distribution test was applied for correlation analysis and one-way Anova Post Hoc test was applied in accordance with each sub-heading in order to explain the sub-units of the results. According to the results obtained, simple linear regression analyses were performed for each sub-heading and the results were obtained by testing the hypotheses according to the findings obtained.