Malign hematoloji hastalarında kansere tepki tarzlarının depresyon ile ilişkisi ve kanser damgalama düzeyinin aracı rolü
The association between cancer coping strategies and depressive symptoms in patients with malignant hematological conditions the mediating effect of cancer-related stigma
  1. Tez No: 963498
  2. Yazar: AHMAD FAROQ HAYDARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Malign Hematoloji Hastalarında Kansere Tepki Tarzlarının Depresyon İle İlişkisi ve Kanser Damgalama Düzeyinin Aracı Rolü Amaç: Kanserle mücadele sürecinde bireylerin geliştirdiği tepki tarzlarının, depresyon gibi psikiyatrik semptomların oluşumunda önemli bir belirleyici olduğu literatürde sıklıkla vurgulanmaktadır. Bununla birlikte, hastalığa atfedilen damgalama algısının, bu süreçte bir aracı değişken olarak rol oynayabileceğine ilişkin kanıtlar giderek artmaktadır. Bu çalışmanın amacı, malign hematolojik hastalığa sahip bireylerde kansere karşı geliştirilen tepki tarzlarının depresyon seviyesi ile olan ilişkisini incelemek ve bu ilişkide kanser damgalama düzeyinin aracı rolünü değerlendirmektir. Elde edilecek bulguların, psikososyal destek hizmetlerinin bireyselleştirilmesine katkı sağlaması ve hematoloji hastalarında psikolojik dayanıklılığın artırılmasına yönelik müdahale programlarının geliştirilmesine bilimsel temel oluşturması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, T.C. Sağlık Bakanlığı Kütahya Şehir Hastanesi Hematoloji Polikliniği'ne Temmuz 2024 ile Ocak 2025 tarihleri arasında başvuran malign hematoloji tanılı hastalar üzerinde, anket tasarımına dayalı olarak yürütülmüştür. Veri toplama süreci, hastalarla gerçekleştirilen yüz yüze görüşmeler aracılığıyla yürütülmüştür. malign hematoloji tanısı almış bireylerde kansere tepki tarzları ile depresyon arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi, kanser damgalama düzeyinin belirlenmesi ve bu değişkenin aracı rolünün ortaya konulmasıdır. Elde edilen bulguların klinik uygulamalara katkı sağlaması ve ileri araştırmalar için bilimsel kaynak oluşturması amaçlanmıştır. Analiz sürecine başlamadan önce, araştırmada elde edilen nicel verilerin dağılım özellikleri incelenmiştir. Bu doğrultuda, verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri aracılığıyla değerlendirilmiştir. Bağımsız sayısal verilerin karşılaştırılmasında, verilerin normal dağılım göstermesi durumunda Bağımsız Örneklem T Testi kullanılmış; normal dağılım varsayımının sağlanmadığı durumlarda ise Mann- Whitney U ve Kruskal-Wallis testlerine başvurulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Assocıatıon Between Cancer Copıng Strategıes And Depressıve Symptoms In Patıents Wıth Malıgnant Hematologıcal Condıtıons The Medıatıng Effect Of Cancer-Related Stıgma Objective: Previous research has consistently highlighted the critical role of coping strategies adopted by individuals during their cancer journey in the development of psychiatric symptoms, particularly depression. In addition, emerging evidence points to the potential mediating effect of perceived cancer-related stigma within this context. The present study aims to investigate the association between coping styles related to cancer and depression levels in patients diagnosed with malignant hematologic conditions. Furthermore, it seeks to explore whether cancer-related stigma mediates this relationship. The insights gained from this research are anticipated to inform the tailoring of psychosocial support services and to offer a scientific foundation for designing intervention programs that promote psychological resilience among individuals receiving hematology care. Materials and Methods: This study employed a survey-based design and was conducted with patients diagnosed with malignant hematological disorders who attended the Hematology Outpatient Clinic at the Ministry of Health Kütahya City Hospital, Republic of Turkey, between July 2024 and January 2025. Data were obtained through face-to-face interviews with the participants. The primary objectives were to examine the association between coping styles related to cancer and levels of depression in individuals with malignant hematologic conditions, to assess the extent of perceived cancer-related stigma, and to explore the potential mediating role of this stigma. The results are expected to inform clinical practice and provide a foundation for future scientific studies. During the data analysis stage, the Shapiro-Wilk and Kolmogorov-Smirnov tests were used to first evaluate the variables' distribution features. The Independent Samples T-Test was utilized for independent quantitative variables that had a normal distribution. Non-parametric tests, such as the Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests, were employed when the data did not satisfy the normalcy assumptions.