Kişisel verilerin korunması ve yapay zekâ: Türkiye için politika önerisi
Personal data protection and artificial intelligence: Policy recommendations for Turkiye
  1. Tez No: 963499
  2. Yazar: TUĞÇE BAYRAM TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELVETTİN AKMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 547
Özet
Bu tez, kişisel verilerin korunması ile yapay zekâ teknolojilerinin kesişiminde ortaya çıkan hukuki, etik ve yönetsel meseleleri çok boyutlu bir yaklaşımla ele almaktadır. Dijitalleşmenin hız kazandığı günümüzde yapay zekâ sistemlerinin büyük veri ile beslendiği ve bu verilerin içerisinde kişisel verilerin de olduğu göz önüne alındığında, mahremiyetin korunması ile teknolojik gelişim arasında yeni bir denge kurulması gerekmektedir. Yapay zekâ sistemlerinin büyük veriyle olan etkileşimi, bireylerin mahremiyet hakları açısından önemli riskler doğururken, aynı zamanda bu teknolojilerin etik ve insan merkezli şekilde geliştirilmesi gerekliliğini ortaya koymaktadır. Tez kapsamında, Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, OECD, UNESCO, BM gibi uluslararası kuruluşların belgeleri ile Almanya, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Japonya, Birleşik Krallık ve Rusya gibi ülkelerin düzenlemeleri karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Türkiye özelinde ise yasal ve kurumsal yapı detaylı biçimde incelenerek, mevcut durum değerlendirilmiş ve politika önerileri geliştirilmiştir. Araştırmada doküman ve literatür analizi yöntemleri kullanılarak, yapay zekâ ve kişisel veri koruma alanlarının uyum içinde işleyebileceği etik ve risk temelli bir yönetişim modeli önerilmiştir. Bu çalışma, Türkiye'de kişisel verilerin korunması ve yapay zekâ politikalarının entegrasyonuna yönelik somut, uygulanabilir ve bütüncül ilkeler sunarak literatüre özgün bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the legal, ethical and administrative issues that arise at the intersection of personal data protection and artificial intelligence technologies employing a multidimensional approach. Considering that today, when digitalization is accelerating, artificial intelligence systems are fed with big data and that personal data is also included in this data, a new balance needs to be established between privacy protection and technological development. While the interaction of artificial intelligence systems with big data poses significant risks to individuals' privacy rights, it also reveals the need for these technologies to be developed in an ethical and human-centered manner. Within the scope of the thesis, documents from international organizations such as the European Union, the Council of Europe, OECD, UNESCO, and the UN and regulations from countries such as Germany, France, the United States of America, China, Japan, the United Kingdom and Russia have been comparatively analyzed. In the case of Turkey, the legal and institutional structure has been examined in detail, the current situation has been evaluated and policy recommendations have been developed. In the research, an ethical and risk-based governance model has been proposed in which the fields of artificial intelligence and personal data protection can operate in harmony using document and literature analysis methods. This study makes an original contribution to the literature by presenting concrete, applicable and holistic principles for the integration of personal data protection and artificial intelligence policies in Turkey.