0-13 yaş arası çocuğa sahip ebeveynlerin paylaşan ebeveynlik davranışı ve mahremiyet farkındalığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between sharenting behavior and privacy awareness of parents with children aged 0–13
  1. Tez No: 963517
  2. Yazar: AHMET BERKAY CİVAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFÜ ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, ebeveynlerin paylaşan ebeveynlik davranışı ve mahremiyet farkındalığı arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmış olup amaçlı örnekleme yöntemi ile katılımcılara ulaşılmıştır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Paylaşan Ebeveynlik Ölçeği ve Dijital Mahremiyet Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da ikamet eden ve 0-13 yaş arası çocuğu bulunan 208 ebeveyn oluşturmaktadır. Elde edilen veriler SPSS.25 programı ile analiz edilmiştir. Bulgular, ebeveynlerin çevrimiçi mahremiyet farkındalığı arttıkça, çocuklarıyla ilgili içerikleri sosyal medyada paylaşma eğilimlerinin belirgin şekilde azaldığını göstermektedir. Özellikle mahremiyetin güvenlik ve iletişim boyutlarında daha yüksek farkındalığa sahip ebeveynlerin daha dikkatli davranışlar sergilediği gözlenmiştir. Dikkat boyutundaki farkındalık ile sosyal karşılaştırma güdüsüyle yapılan paylaşımlar arasında ise pozitif yönlü ancak düşük düzeyli bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca, ebeveynlerin olumsuz içerikleri paylaşma davranışları, mahremiyet bilinciyle güçlü negatif ilişkiye sahiptir. Demografik faktörlere göre yapılan incelemelerde kadınların sosyal medyada daha fazla paylaşım yaptığı, eğitim düzeyi yüksek ebeveynlerin mahremiyet bilincinin daha gelişmiş olduğu ve çalışan ebeveynlerin daha kontrollü paylaşımlar yaptığı belirlenmiştir. Ayrıca, sahip olunan çocuk sayısı arttıkça paylaşımların sıklığı azalmaktadır. Bu sonuçlar, ebeveynlerin deneyim ve farkındalık seviyelerinin dijital ortamlardaki davranışlarını doğrudan etkilediğini ve daha eleştirel ve bilinçli hareket etmelerine yardımcı olduğunu göstermektedir. Çalışmanın sonuçları, dijital platformlarda çocukların mahremiyetinin korunması için ebeveyn farkındalığının artırılması gerektiğine işaret etmekte ve politika önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between parents' sharenting behaviors and their privacy awareness. A correlational survey model one of the quantitative research methods was employed, and participants were reached through purposive sampling. The Personal Information Form, the Sharenting Scale, and the Digital Privacy Awareness Scale were used as data collection instruments. The sample consisted of 208 parents living in Istanbul who have children aged 0–13. Data were analyzed with SPSS 25. The findings show that as parents' online privacy awareness increases, their tendency to share content about their children on social media decreases markedly. In particular, parents with higher awareness in the security and communication dimensions of privacy demonstrated more cautious behaviors. A positive but low level relationship was identified between awareness in the attention dimension and sharing motivated by social comparison. In addition, parents' sharing of negative content was strongly and negatively related to privacy awareness. Analyses of demographic factors revealed that mothers share more frequently on social media, parents with higher education levels possess greater privacy awareness, and working parents post more deliberately. Moreover, as the number of children increases, the frequency of sharing decreases. These results indicate that parents' experience and awareness directly influence their digital behaviors, helping them act more critically and consciously. The study's findings underscore the need to enhance parental awareness to protect children's privacy on digital platforms and offer policy recommendations to that end.