Timurtâşî'nin fetva anlayışı
Timurtâşî's mentality of fatwa
- Tez No: 963535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMETTİN KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Müslümanların karşılaştıkları çeşitli sorunlara çözüm bulma amacıyla müftülere danışması fetva verme olarak adlandırılan iftâ faaliyetinin ortaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Müftüler, kendilerine yöneltilen soruları asırlarca cevaplayarak bu alandaki büyük bir boşluğu doldurmuşlardır. İftâ faaliyeti, müftü-müsteftî-fetva gibi temel unsurlar etrafında şekillenmiş ve bu çerçevede birçok konu ele alınmıştır. Ortaya çıkan fetva metinleri diğer metinlerden farklı olarak özgün birtakım içeriklere ve özelliklere sahip olmuştur. Ayrıca fetva metinlerinde muhatabın durumu gözetilmiş, ona uygun fetva verilmiş ve kimi zaman fetvadaki görüşlerin delillerine değinilmiştir. Ne yazık ki fetva literatürü ve fetva usulü üzerine yapılan çalışmalar, henüz yeterli seviyeye ulaşmamıştır. Bu çalışmada 16. yüzyılda yaşamış, fetvalarıyla dönemin toplumsal meselelerine çözüm üretmeye çalışmış ve aynı zamanda Gazze'nin Hanefî müftüsü olan Şemsüddîn et-Timurtâşî'nin fetva usulü ve fetvaları ele alınmaktadır. Çalışmamızın ilk bölümünde müellifin hayatı, ilmi kişiliği ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde kendi eserleri temel alınarak fetva usulü alanındaki görüşlerine yer verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise Timurtâşî'nin fetvaları incelenmiş, fetva verme metodu ve fetvalarında gözetmiş olduğu ilkeler örneklerle ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The consultation of Muslims with muftis in order to find solutions to various problems they faced paved the way for the emergence of the ifta activity called fatwa issuance. Mufti's filled a huge gap in this field by answering the questions directed to them for centuries. Ifta activity was shaped around the basic elements of mufti-mustafti-fatwa, and many issues were addressed within this framework. The resulting fatwa texts, unlike other texts, had unique contents and features. In addition, in fatwa texts, the situation of the interlocutor was taken into consideration, a fatwa was given accordingly, and sometimes the evidence of the opinions in the fatwa was mentioned. Unfortunately, studies on the fatwa literature and the fatwa method have not yet reached a sufficient level. This study focuses on the fatwa-issuing method and fatwas of Shamseddīn al-Timurtāshī, who lived in the 16th century, tried to find solutions to the social issues of the period with his fatwas, and was also the Hanafi mufti of Gaza. In the first part of our study, information about the author's life, scholarly personality and works is given. In the second part, his views in the field of fatwa procedure based on his own works are given. In the third and last part, Timurtāshī's fatwas are analyzed and his method of issuing fatwas and the principles he followed in his fatwas are presented with examples.