Sedanter bireylerde derin su core bölgesi güçlendirici egzersizlerin denge ve kas kuvvetine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of deep water core strengthening exercises on balance and muscle strength in sedentary individuals
- Tez No: 963536
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı sedanter kadın bireylerde derin su temelli core bölgesi güçlendirici egzersizlerin denge ve kas kuvvetine etkisinin araştırılmasıdır. Bu amaçla, çalışmaya 16 sedanter kadın (yaş: 31,81±3,33 yıl; vücut kütlesi: 64,56±4,81 kg; boy: 164,81±4,63 cm; BMI: 32,42±1,83 kg/m²) gönüllü katılmıştır. Katılımcılar rastgele olarak deney (n = 8) ve kontrol (n = 8) gruplarına ayrılmıştır. Deney grubuna 12 hafta boyunca haftada üç gün derin su core bölgesi güçlendirici egzersiz programı uygulanırken, kontrol grubuna herhangi bir egzersiz müdahalesi uygulanmamıştır. Katılımcılara 0 (pre-test), 4., 8. ve 12. haftalar olmak üzere dört farklı dönemde Y denge testi, Flamingo denge testi, omuz, göğüs ve bacak bölgeleri için bir tekrarlı maksimal (1TM) kuvvet testleri uygulanmıştır. Çalışmada, normal dağılım göstermeyen nicel verilerin gruplar arası karşılaştırmaları için Friedman testi ve post-hoc analizler için Wilcoxon Signed Ranks testi kullanıldı. Normal dağılım gösteren nicel veriler için ise Tekrarlı ölçümlerde iki yönlü ANOVA testi kullanıldı. Analiz sonuçlarına göre 12 haftalık derin su core egzersiz protokolünün ardından üst ekstremite kuvveti bench press ile 19,82±2,61 kg'den 28,54±2,87 kg'a ve shoulder press medyanı 28,12 (IQR 0,10) değerinden 41,62 (IQR 2,24) değerine anlamlı biçimde artmıştır (p < 0,001). Alt ekstremite kuvveti leg press ölçümlerinde 64,42±7,65 kg'den 82,93±4,83 kg'a kesintisiz bir yükseliş saptanmış (p < 0,001) ve 8-12. haftalar arasında dahi anlamlılık korunarak kuvvet gelişiminin plato göstermediği belirlenmiştir. Dinamik denge composite Y denge skoru 76,50±1,84'ten 83,73±2,26'ya yükselmiş (p < 0,001) ancak 8-12. haftalar arasında artışın anlamsız kalmasıyla (p > 0,05) ilk 8 haftada hızlanan artışın son 4 haftada plato evresine girdiği gözlenmiştir. Statik denge Flamingo testi medyanı 7,00'den (IQR 0,75) 2,00'ye (IQR 0,75) gerilemiş (p 0,05) benzer bir durağanlaşma göstermiştir. Kontrol grubunda ise hem kuvvet hem de dinamik ve statik denge ölçümlerinde genel zaman etkisi saptanmamış, sadece bazı ikili hafta karşılaştırmalarında sınırlı farklılıklar gözlenmiştir (p>0,05). Sonuç olarak, derin su core bölgesi güçlendirici egzersizlerinin, sedanter kadınlarda bench press, shoulder press ve leg press ile ölçülen kas kuvveti ile dinamik ve statik denge performansını anlamlı bir şekilde geliştirdiği görülmektedir. Bu bulgular, su temelli egzersizlerin orta yaş ve hareketsizliğe bağlı fonksiyonel kayıpları önlemede etkili bir yöntem olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, uyarlanabilir ve uzun dönem tercih edilebilir protokol sunması, sedanter bireyler için güvenli ve sürdürülebilir bir fiziksel aktivite alternatifi oluşturduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of deep water-based core strengthening exercises on balance and muscle strength in sedentary female individuals. For this purpose, 16 sedentary women (age: 31.81±3.33 years; body mass: 64.56±4.81 kg; height: 164.81±4.63 cm; BMI: 32.42±1.83 kg/m²) voluntarily participated in the study. Participants were randomly divided into experimental (n = 8) and control (n = 8) groups. While the experimental group was subjected to a deep water core strengthening exercise program three days a week for 12 weeks, no exercise intervention was applied to the control group. The participants were subjected to the Y balance test, Flamingo balance test, and one repetition maximum (1RM) strength tests for the shoulder, chest, and leg regions at four different periods: 0 (pre-test), 4th, 8th, and 12th weeks. In the study, the Friedman test was used for between-group comparisons of quantitative data that did not show normal distribution, and the Wilcoxon Signed Ranks test was used for post-hoc analyses. For quantitative data with normal distribution, two-way ANOVA test in repeated measures was used. According to the analysis results, following the 12-week deep water core exercise protocol, upper extremity strength significantly increased from 19.82±2.61 kg to 28.54±2.87 kg with bench press and from a shoulder press median of 28.12 (IQR 0.10) to 41.62 (IQR 2.24) (p < 0.001). In lower extremity strength leg press measurements, a continuous increase from 64.42±7.65 kg to 82.93±4.83 kg was detected (p < 0.001), and it was determined that strength development did not plateau, with significance maintained even between the 8th and 12th weeks. The dynamic balance composite Y balance score increased from 76.50±1.84 to 83.73±2.26 (p < 0.001), but with the increase being insignificant between the 8th and 12th weeks (p > 0.05), it was observed that the increase accelerated in the first 8 weeks entered a plateau phase in the last 4 weeks. The static balance Flamingo test median decreased from 7.00 (IQR 0.75) to 2.00 (IQR 0.75) (p < 0.001); however, the insignificance of the difference between the 8th–12th weeks (p > 0.05) showed a similar stagnation. In the control group, no general time effect was detected in either strength or dynamic and static balance measurements, and only limited differences were observed in some pairwise week comparisons (p > 0.05). As a result, it is seen that deep water core strengthening exercises significantly improve muscle strength measured by bench press, shoulder press and leg press, as well as dynamic and static balance performance in sedentary women. These findings reveal that water-based exercises are an effective method in preventing functional losses due to middle age and inactivity. Furthermore, offering an adaptable and long-term preferable protocol demonstrates that it constitutes a safe and sustainable physical activity alternative for sedentary individuals.