Sosyal bilgiler öğretmenlerinin özgül öğrenme güçlüğüne ilişkin bilgi düzeyleri ile tutumları arasındaki ilişki ve özgül öğrenme güçlüğüne yönelik görüşleri
The relationship between knowledge levels and attitudes regarding specific learning difficulty of social studies teachers and social studies teachers opinions on specific learning difficulty
  1. Tez No: 963541
  2. Yazar: MURAT TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ORTAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; sosyal bilgiler öğretmenlerinin özgül öğrenme güçlüğüne (ÖÖG) ilişkin bilgi düzeyleri ve tutumları arasındaki ilişkiyi, bilgi düzeyleri ve tutumlarının çeşitli değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını ve ÖÖG'ye yönelik görüşlerini incelemektir. Bu temel amaç doğrultusunda araştırma nicel ve nitel olmak üzere iki boyutta ele alınmıştır. Bu araştırmanın nicel boyutunda; sosyal bilgiler öğretmenlerinin ÖÖG'ye ilişkin bilgi düzeyleri ile tutumlarının birtakım değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığının ve ÖÖG'ye ilişkin olarak bilgi düzeyleri ile tutumları arasında bir ilişkinin bulunup bulunmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise sosyal bilgiler öğretmenlerinin ÖÖG'ye yönelik görüşlerinin ne olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, hem nicel hem de nitel boyutun birlikte kullanılması açısından karma bir araştırma özelliği taşımaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim-öğretim yılı, güz ve bahar döneminde, İzmir ilinin 11 merkez ilçesinde (Buca, Karabağlar, Konak, Bornova, Bayraklı, Karşıyaka, Gaziemir, Çiğli, Balçova, Narlıdere, Güzelbahçe) bulunan ortaokulların 5., 6., ve 7. sınıflarında sosyal bilgiler dersine giren sosyal bilgiler öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırma verileri;“Öğretmen Bilgi Anketi, Özel Öğrenme Güçlüğüne İlişkin Soru Listesi, Özgül Öğrenme Güçlüğüne İlişkin Tutum Ölçeği ve Özgül Öğrenme Güçlüğüne Yönelik Yarı Yapılandırılmış Görüşme Soruları”ile toplanmıştır. Toplanan nicel verilerin analizi bilgisayar ortamında istatiksel paket programı kullanılarak yapılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; araştırmaya katılan sosyal bilgiler öğretmenlerinin ÖÖG'ye ilişkin bilgi düzeyi ve tutumları çeşitli değişkenler açısından incelenmiş, bazı değişkenlerin anlamlı bazı değişkenlerin ise anlamsız farklar gösterdiği tespit edilmiştir. Aynı zamanda sosyal bilgiler öğretmenlerinin ÖÖG'ye ilişkin bilgi düzeyleri ile tutumları orta seviyede bulunmuş; öğretmenlerin ÖÖG'ye ilişkin bilgi düzeyleri ile tutumları arasında pozitif yönde, düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş ve sosyal bilgiler öğretmenlerinin orta düzey olan ÖÖG'ye ilişkin bilgi ve tutumlarının artırılmasına yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is; To examine the relation between the knowledge levels and the attitudes of Social Studies Teachers about Specific Learning Disability, whether knowledge level and attitudes differ according to varius variables and opinions about SLD. In line with this main purpose, the research was handled in two dimensions, qualitative and quantitative. In the quantitative dimension; It was aimed to determine whether there is a relationship between the knowledge levels of Social Studies Teachers regarding Specific Learning Disability and their attitudes and whether it differs according to several variables. In the qualitative dimension, it was aimed to determine what Social Studies teachers' opinions are about SLD. The paper has a combined searching characteristic in terms of using both qualitative and quantitative dimensions together. The study group of the research consists of the Social Studies Teachers working on in the 5th, 6th and 7th grades of secondary schools in the central districts of İzmir such as Buca, Karabağlar, Konak, Bornova, Bayraklı, Karşıyaka, Gaziemir, Çiğli, Balçova, Narlıdere, Güzelbahçe in the fall and spring semesters of the 2021-2022 academic year. Data were collected with“Specific Learning Disability Attitude Scale, Specific Learning Disability Knowledge Level and Semi-Structured Interview Questions for Specific Learning Disabilities”. Package program was used in the analysis of the quantitative data collected. And also descriptive analysis method was used for analyzing qualitative data. According to the research findings; the knowledge level and attitudes of the social studies teachers participating in the research regarding SLD were examined in terms of various variables, and it was determined that some variables showed significant differences and some showed insignificant differences. At the same time, the knowledge level and attitudes of the teachers regarding SLD were found to be at a medium level; it was also seen that there was a positive, low-level significant relationship between the knowledge level and attitudes of the teachers regarding SLD. Considering these assesments; various suggestions were made to increase the knowledge and attitudes of the social studies teachers regarding SLD, which is at a medium level.