Fıkhi ve etik boyutlarıyla yapay et
Artificial meat with its jurisprudential (Fiqhi) and ethical dimensions
- Tez No: 963606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE ÖZAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Helal ve güvenilir gıdaya ulaşmak Müslümanların temel önceliğidir. Ancak son dönemde biyoteknolojinin gelişmesiyle sağlık ve hayvancılık alanlarında olduğu gibi gıda alanında da atılımlar yaşanmaktadır. Bu durum helal ve güvenilir gıdaya erişim noktasında insanları tedirginliğe sevk etmektedir. Son dönemde popüler bir ürün olarak görülen yapay et teknolojisi de bu atılımların bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. Canlı hayvandan biyopsi yöntemiyle alınan kök hücrelerin laboratuvar ortamında kültürlenmesiyle elde edilen yapay et, alternatif protein kaynağı olarak sunulmaktadır. Çünkü ürünün geleneksel et üretim sistemlerine kıyasla gıda eşitsizliğine çözüm olacağı, hayvan refahını sağlayacağı, insan ve çevre yararına olacağı iddia edilmektedir. Ancak mahiyetindeki bazı belirsizlikler nedeniyle topluma, çevreye ve ekonomiye yönelik uzun vadeli etkileri öngörülememektedir. Bu sebeple, yapay et özelinde dini ve etik bağlamda bazı soru işaretleri doğmuştur. Araştırmanın temel amacı ortaya çıkan soru işaretleri ışığında yapay et üretim ve tüketimini fıkhi ve etik açıdan değerlendirmektir. Bu doğrultuda tezimizin birinci bölümünde yapay et teknolojisi incelenerek elde edilen verilerle bir temel oluşturulmuştur. İkinci bölümde İslam dünyasında ortaya çıkan fıkhi tartışmalar ortaya konularak yapay et, helal gıda kriterleri bağlamında analiz edilmiştir. Son bölümde yapay et, batı dünyasında ortaya çıkan etik tartışmalar bağlamında değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Access to halal and safe food is the main priority of Muslims. However, with the recent development of biotechnology, there have been breakthroughs in the field of food as well as in the fields of health and animal husbandry. This situation makes people uneasy about access to halal and safe food. Artificial meat technology, which has recently become a popular product, is a result of these breakthroughs. Artificial meat, which is obtained by culturing stem cells taken from live animals by biopsy method in a laboratory environment, is presented as an alternative protein source. It is claimed that the product will be a solution to food inequality compared to traditional meat production systems, ensure animal welfare, and benefit humans and the environment. However, due to some uncertainties in its nature, its long-term effects on society, the environment and the economy cannot be predicted. For this reason, some question marks have arisen in the religious and ethical context in the case of artificial meat. The main purpose of this study is to evaluate the production and consumption of artificial meat from a jurisprudential and ethical perspective in the light of the question marks that have arisen. In line with this, the first section of our thesis examines artificial meat technology and establishes a foundation based on the data obtained. The second section presents the fiqh debates that have arisen in the Islamic world and analyses artificial meat in the context of halal food criteria. The final section evaluates artificial meat in the context of ethical debates that have arisen in the Western world.