The relationship of joint kinematics during countermovement jump with relative strength and segment proportions in collegiate athletes
Üniversite sporcularında aktif sıçrama sırasında eklem kinematiğinin relatif kuvvet ve segment oranları ile ilişkisi
  1. Tez No: 963605
  2. Yazar: BORA BAŞAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Spor, Anatomy, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversiteli takım sporcularında, aktif sıçrama (AS) eklem kinematiği ile relatif kuvvet ve segment oranlarının ilişkisi araştırmaktır. Toplam 36 katılımcı (erkek=16 ve kadın=20) antropometrik ölçümler, ataletsel ölçüm üniteleri (IMU'lar) kullanılarak kinematik değerlendirme ve leg extension ile hip thrust egzersizlerinden oluşan kuvvet testlerini tamamlamıştır. Sonuçlar, AS sırasında diz fleksiyon açısıyla bacak ekstansiyon kuvvetinin vücut ağırlığına oranı arasında anlamlı ve pozitif bir korelasyon olduğunu göstermiştir. Ayrıca, erkek katılımcıların femur uzunluğunun boy uzunluğuna oranı ile maksimum kalça fleksiyon açısı arasında anlamlı negatif bir korelasyon olduğu bulunmuştur. Bununla birlikte, bulgular leg extension kuvvetinin vücut ağırlığına oranının, maksimum kalça fleksiyon açısı ile anlamlı negatif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlardan, relatif kuvvet ve segment oranlarının sporcuların kullandığı AS stratejileriyle ilişkili olabileceği ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, bireyselleştirilmiş antrenman programları oluşturulurken hem antropometrik hem de kuvvet değişkenlerinin antrenörler tarafından dikkate alınması gerektiğine ve halter, leg extension makineleri ve IMU gibi kolay erişilebilir araçların anlamlı değerlendirmeler yapmak için değerli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the association of countermovement jump (CMJ) kinematics with relative strength and segment proportions in collegiate athletes. A total of thirty-six (male=16 and female=20) team sports athletes went through anthropometric measurements, kinematic assessment using inertial measurement units (IMU's), and strength testing consisting of leg extension and hip thrust exercises. The results showed a significant and positive correlation between leg extension-to-bodyweight ratio and the maximum knee flexion angle during the CMJ. It was also found that there is a significant and negative correlation between the femur length to body height ratio and the maximum hip flexion angle in male participants. Another finding was that the leg extension-to-body weight ratio was significantly and negatively associated with the maximum hip flexion angle during CMJ. These results suggested that relative strength and segment proportions may be related to the CMJ strategies athletes utilized. It was concluded that both anthropometric and strength variables should be taken into account by coaches to create individualized programs, highlighting the value of accessible tools like barbells, leg extension machines, and IMU's to conduct meaningful assessments.