İslam hukukunda helal gıda insan sağlığı ilişkisi
The relationship between halal food and human health in Islamic law
  1. Tez No: 697324
  2. Yazar: İSMAİL SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada İslam hukukunda helal gıda ile insan sağlığı arasındaki ilişki ele alınmıştır. Çalışmada helal gıdaya dair temel kavramlar, gıda güvenliği ve insan sağlığı açısından tek sağlık yaklaşımı, İslam hukukunda helal gıdaya yönelik genel kurallar ile fıkhi açıdan hayvansal ve bitkisel gıdalar, içecekler, katkı maddeleri ve genetiği değiştirilmiş organizmalar insana, sağlığa, doğaya etkilerinin yanı sıra etik boyutuyla zarar ve faydalarına işaret etmek suretiyle interdisipliner yöntemle farklı boyutlarıyla ifade edilmiştir. Çalışma iki bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde helal gıda ve kavramsal çerçeve, helal gıda kavramları, konuyla ilgili yapılan akademik çalışmalar, yaşam hakkı açısından helal gıda, gıda güvenliği ve İslam hukukunda helal gıdaya dair genel kurallardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde fıkhi açıdan insan sağlığı yönüyle hayvansal ve bitkisel gıdalar, içecekler, katkı maddeleri, genetiği değiştirilmiş organizmalar ayrıntılı olarak ele alınmış, konuyla ilgili görüşler değerlendirilmiştir. Çalışma genel değerlendirmelerin yapıldığı sonuç bölümüyle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between halal food and human health in Islamic law is discussed. In the study, the basic concepts of halal food, food safety and a single health approach in terms of human health, general rules for halal food in Islamic law, and animal and plant foods, beverages, additives and genetically modified organisms in terms of fiqh, as well as their effects on human, health and nature, are examined. It has been expressed in different dimensions with an interdisciplinary method by pointing out the harms and benefits. The study consists of two parts. In the first chapter, halal food and its conceptual framework, halal food concepts, academic studies on the subject, halal food in terms of the right to life, food safety and general rules about halal food in Islamic law are mentioned. In the second part, animal and plant foods, beverages, additives, genetically modified organisms are discussed in detail in terms of human health in terms of fiqh, and opinions on the subject are evaluated. The study was completed with the conclusion part where general evaluations were made.