Bazı biber (Capsicum annuum L.) çeşit adaylarında bitki gelişimi, verim ve agronomik performansların tespiti
Determination of plant growth, yield and agronomic performances of some pepper (Capsicum annuum L.) cultivar candidates
  1. Tez No: 850601
  2. Yazar: VOLKAN VARAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, 2022 yılında Adana ilinin Seyhan ilçesi Akkapı mahallesinde plastik bir serada gerçekleştirilmiştir. Çalışmada bitkisel materyal olarak Dünya Tohum A.Ş.'nin geliştirmiş olduğu 3 adet hibrit ve 7 adet standart kapya biber olmak üzere 10 adet çeşit adayı, 2 adet piyasada bulunan hibrit biber ÇitaF1 ve LaleF1 kontrol çeşitleriyle birlikte yetiştirilmiştir. Çalışmada çeşit ve genotiplerin agronomik performansları araştırılmıştır. K.B.1 çeşidi ilk çiçeklenme tarihi (15.3 gün), tam çiçeklenme tarihi (54.00 gün), ilk hasat tarihi (63.33 gün), boğum sayısı (8.33 adet), ana gövde çapı (15.43 mm), meyve ağırlığı (93.13 g), meyve boyu (27.16 cm), meyve çapı (53.37 mm), meyve et kalınlığı (3.97 mm), SÇKM (%9.13), toplam verim (1833.14 g/bitki) parametreleri bakımından en yüksek değerlere sahip olmuştur. Çeşit kriterlerine en yakın genotip ise ilk çiçeklenme (17.00 gün), ana gövde boyu (30.70 cm), meyve ağırlığı (89.16 g), verim (1183.56 g/bitki) bakımından en üst değerleri alarak K.B.2 olmuştur. Önemli kriter olan meyve ağırlığında K.B.12 (10.84 g), meyve sayısında K.B.9 ve K.B.7 genotipleri (17.00 adet), meyve veriminde K.B.7 (203.33 g/bitki) en düşük değerleri almıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2022 in a plastic greenhouse in Akkapı of Seyhan district of Adana province. In the study, 10 variety candidates, including 3 hybrid and 7 standard capia peppers developed by Dünya Tohum A.Ş., were grown together with 2 commercially available hybrid peppers, ÇitaF1 and LaleF1 control varieties, as plant material. In the study, agronomic performances of varieties and genotypes were investigated. K.B.1 variety first flowering date (15.3 days), full flowering date (54.00 days), first harvest date (63.33 days), number of nodes (8.33 pieces), main stem diameter (15.43 mm), fruit weight (93.13 g), fruit It had the highest values in terms of length (27.16 cm), fruit diameter (53.37 mm), fruit rind thickness (3.97 mm), TSS (9.13%) and total yield (1833.14 g/plant). The genotype closest to the variety criteria was K.B.2, which received the highest values in terms of first flowering (17.00 days), main stem length (30.70 cm), fruit weight (89.16 g) and yield (1183.56 g/plant). K.B.12 had the lowest values in fruit weight (10.84 g), which is an important criterion, K.B.9 and K.B.7 genotypes had the lowest values in fruit number (17.00 units), and K.B.7 had the lowest values in fruit yield (203.33 g/plant).