Sea Toll Programının performansını etkileyen kritik faktörlerin belirlenmesi: DEMATEL yöntemi ile bir analiz
Identification of critical factors affecting the performance of the Sea Toll Programme: An analysis with the DEMATEL method
- Tez No: 963634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİSA EKŞİLİ, DR. ARTUĞ EREN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Uluslararası Ticaret, Transportation, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Sea Toll Programı, Endonezya hükümetinin adalar arası bağlantıyı geliştirmeyi ve uzak bölgelerde ekonomik büyümeyi teşvik etmeyi amaçlayan stratejik bir girişimidir. Bu çalışma, programın performansını önemli ölçüde etkileyen faktörleri belirlemek ve analiz etmek için sistemik bir yaklaşım benimsemektedir. Decision Making Trial and Evaluation Laboratory (DEMATEL) yöntemini kullanan bu araştırma, Sea Toll Programının karmaşık sisteminde birbiriyle ilişkili çeşitli faktörler arasındaki nedensel ilişkileri başarılı bir şekilde haritalandırmaktadır. Bu araştırmanın sonuçlarının Endonezya'da deniz politikasının geliştirilmesine önemli bir katkı sağlaması beklenmektedir. Sea Toll Programının performansını etkileyen kritik faktörlerin derinlemesine anlaşılması, politika yapıcıların daha etkili ve hedefe yönelik stratejiler formüle etmelerini sağlayacaktır. Ayrıca bu araştırma, denizcilik altyapısının geliştirilmesi ve lojistik ile ilgili gelecekteki çalışmalar için de bir referans teşkil edebilir.
Özet (Çeviri)
The Sea Toll Programme is a strategic initiative of the Indonesian government that aims to improve inter-island connectivity and encourage economic growth in remote areas. This study adopts a systemic approach to identify and analyse factors that significantly affect the performance of the programme. Using the Decision Making Trial and Evaluation Laboratory (DEMATEL) method, this research successfully maps the causal relationships between various interrelated factors in the complex system of the Sea Toll Programme. The results of this research are expected to make a significant contribution to the development of maritime policy in Indonesia. An in-depth understanding of the critical factors affecting the performance of the Sea Toll Programme will enable policy makers to formulate more effective and targeted strategies. In addition, this research can also serve as a reference for future studies related to maritime infrastructure development and logistics.