Hipertansiyon tanılı bireylere tele hemşirelik yoluyla uygulanan sağlık inanç modeli temelli girişimlerin hipertansiyon öz etkililik ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of health belief model based interventions applied to individuals with hypertension diagnosis via telenursing on hypertension self efficacy and quality of life
- Tez No: 963633
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİME EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Hipertansif bireylere Sağlık İnanç Modeli (SİM) temelli uygulanan tele hemşirelik girişimlerinin hipertansiyon (HT) öz etkililik ve yaşam kalitesine etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Tek kör randomize kontrollü deneysel tasarım ile Nisan 2024-Mart 2025 tarihleri arasında yürütülen bu araştırmaya bir Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 78 HT hastası (39 deney, 39 kontrol) alındı. Veriler, Hasta Tanıtım Formu, HT Öz Etkililik Ölçeği (HÖEÖ), SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği, HT Tele İzlem Formu, tansiyon ve beden kitle indeksi (BKİ) ölçülerek, ön (0.ay) son (3.ay) ve izlem testte (6.ay) toplandı. Deney grubuna SİM temelli eğitim verildi ve hastalar telefon görüşmeleri, kısa metin mesajları ile 12 hafta takip edildi. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplar t-testi, ANOVA, bonferroni, Ki-Kare ve Fisher exact testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the effects of telenursing interventions based on Health Belief Model (HBM) applied to individuals with Hypertension (HT) on hypertension self-efficacy and quality of life. Materials and Methods: This single-blind, randomized controlled trial was conducted between April 2024-March 2025 with 78 HT patients (39 intervention, 39 control) registered at a Family Health Center. Data were collected at the pre (0th month), post (3rd month), and follow-up test (6th month) using the Patient Information Form, HT Self-Efficacy Scale (HSES), SF-12 Quality of Life Scale, HT Telemonitoring Form, and measurements of blood pressure and body mass index (BMI). The experimental group received HBM based training, and patients were followed by 12 weeks of phone calls and text messages. Data were analyzed using descriptive statistics, independent t-tests, ANOVA, Bonferroni, Chi-square, and Fisher's exact tests.