Ünlü destekçi güvenirliğinin marka güveni ve davranışsal niyete etkisinde marka imajının moderatör rolü: Havayolu işletmelerinde bir uygulama
The moderating role of brand image in the impact of celebrity endorser credibility on brand trust and behavioral intention: An application in airline companies
  1. Tez No: 963642
  2. Yazar: ÖZGÜN GÖKNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE SEVAL ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Turizm, Civil Aviation, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ünlü destekçi güvenilirliği, uzmanlık, güvenirlik ve çekicilik boyutlarından oluşan ve tüketicilerin marka algısını etkileyebilen önemli bir kavramdır. Pazarlama iletişiminde yaygın biçimde kullanılan ünlü destekçilerin, tüketici güveni ve davranışları üzerindeki etkileri literatürde dikkat çekmektedir. Özellikle havayolu sektörü gibi rekabetin yoğun olduğu hizmet alanlarında, markaya duyulan güveni pekiştirmek ve müşteri bağlılığı oluşturmak amacıyla ünlü destekçilerden yaygın olarak yararlanılmaktadır. Bu çalışmada, ünlü destekçi güvenilirliği boyutlarının marka güvenine etkileri ile marka güveninin davranışsal niyet üzerindeki etkisi incelenmiş; ayrıca marka imajının bu ilişkideki düzenleyici (moderatör) rolü test edilmiştir. Araştırma, havayolu işletmeleri bağlamında gerçekleştirilmiştir. Veriler, ünlü destekçi güvenilirliği, marka güveni, marka imajı ve davranışsal niyet ölçeklerini içeren bir anket formu kullanılarak toplanmıştır. Ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapıldıktan sonra, elde edilen yanıtlar açımlayıcı faktör analizi, regresyon analizi ve moderasyon analizi teknikleriyle değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları, ünlü destekçi güvenilirliğinin tüm boyutlarının marka güveni üzerinde pozitif ve anlamlı etkilere sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca marka güveninin, tüketicilerin davranışsal niyetlerini (gelecekteki satın alma ve tavsiye niyetlerini) olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Bunlara ek olarak, marka imajının, marka güveni ile davranışsal niyet arasındaki ilişkide anlamlı bir moderatör etkisi taşıdığı tespit edilmiştir. Marka imajı yüksek olan işletmelerde, marka güveninin davranışsal niyet üzerindeki etkisinin daha güçlü olduğu görülmektedir. Elde edilen bulgular, havayolu sektörü bağlamında ünlü destekçilerin marka güveni yaratmada ve olumlu müşteri niyetleri oluşturmada kritik bir rol oynadığını göstermektedir. Bununla birlikte, çalışma havayolu sektörüne odaklanmasıyla literatürdeki bir boşluğu doldurarak kuramsal açıdan katkı sunmaktadır. Ayrıca, sonuçlar, havayolu işletmelerindeki pazarlama yöneticilerine ünlü destekçi seçimi ve marka stratejilerinin belirlenmesi konusunda yol gösterici olabilecek önemli bilgiler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Celebrity endorser credibility is an important construct consisting of the dimensions of expertise, trustworthiness, and attractiveness, and it can influence consumers' perceptions of a brand. Celebrity endorsers are widely used in marketing communications, and their effects on consumer trust and behavior have attracted significant attention in the literature. Especially in highly competitive service industries such as the airline sector, celebrity endorsers are frequently employed to strengthen brand trust and foster customer loyalty. This study examines the effects of the dimensions of celebrity endorser credibility on brand trust, as well as the effect of brand trust on behavioral intention. In addition, the moderating role of brand image in the relationship between brand trust and behavioral intention is tested. The research was conducted in the context of the airline industry. Data were collected through a survey using scales of celebrity endorser credibility, brand trust, brand image, and behavioral intention. After performing validity and reliability analyses of the scales, the responses were analyzed using exploratory factor analysis, regression analysis, and moderation analysis techniques. The analysis results indicate that all dimensions of celebrity endorser credibility have positive and significant effects on brand trust. Furthermore, brand trust positively influences consumers' behavioral intentions (i.e., future purchase and recommendation intentions). In addition, brand image has a significant moderating effect on the relationship between brand trust and behavioral intention. In particular, the effect of brand trust on behavioral intention is stronger when brand image is high. The findings show that, in the airline industry context, celebrity endorsers play a critical role in building brand trust and shaping positive customer intentions. Moreover, by focusing on the airline industry, this study addresses a gap in the literature and provides theoretical contributions. Additionally, the results offer important insights for marketing managers of airline companies regarding celebrity endorser selection and brand strategy formulation.