Aile hekimliğinde yaşlının kendini ihmali ve Beden Kitle İndeksi arasındaki ilişki
The relationship between elderly self-neglect and body mass index in family medicine
  1. Tez No: 963657
  2. Yazar: MİTHAT BEKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA AKBIYIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
AİLE HEKİMLİĞİNDE YAŞLININ KENDİNİ İHMALİ VE BEDEN KİTLE İNDEKSİ ARASINDAKİ İLİŞKİ Amaç: Yaşlılarda Kendini ihmal, sık görülen ve zor tesbit edilen bir durumdur. Yaşlının kendini ihmalinde, beslenmenin düzensiz olması, kilosunda değişikliklere yol açacaktır. Kilo değişiklikleri, kilo alımına bağlı obezite veya kilo kaybına bağlı zayıflık şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bu değişiklikleri değerlendirmek için beden kitle indeksi (BKİ) kullanılır. BKİ, kilo değişikliklerinin değerlendirilmesinde kullanılan, basit, kolay, uygulanabilir bir parametredir. Kendini ihmalle beraber obezite veya zayıflık, yeni rahatsızlıklara neden olabileceği gibi, mevcut sağlık problemlerini ağırlaştırabilir. Yaşlılarda kendini ihmal ve BKİ'i arasındaki ilişkiyi değerlendirerek, bunlara bağlı oluşabilecek veya ağırlaşabilecek sağlık sorunlarının önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma 01.02.2025 – 30.06.2025 tarihleri arasında Çorum Uğurludağ Aile Sağlığı Merkezinde, 65 yaş ve üstü, 285 kişi ile yüz yüze görüşme yolu ile yapıldı. Katılımcılarla yapılan görüşmelerde; bilgilendirilmiş onam formunun okunması ve imzalanmasının ardından, boy, kilo ölçümleri yapıldı, BKİ hesaplandı, Sosyo-Demografik Veri Formu (Ek-4), İstanbul Tıp Fakültesi Yaşlının Kendi Kendini İhmalini Tarama Ölçeği (Ek-5) veri toplama araçları katılımcılar tarafından dolduruldu. Bulgular: Çalışmada BKİ kategorileri ile kendini ihmal arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p=0.669). Çalışma grubunda beden kitle indeksi (BKİ) dağılımı incelendiğinde, katılımcıların büyük çoğunluğunun (%83.5) 25.0
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN ELDERLY SELF-NEGLECT AND BODY MASS INDEX IN FAMILY MEDICINE Objective: Self-neglect in the elderly is a common and difficult-to-detect condition. In cases of self-neglect, irregular eating habits will lead to changes in weight. Weight changes manifest as obesity due to weight gain or weakness due to weight loss. (BMI) body mass index is used to evaluate these changes. BMI is a simple, easy, and applicable parameter used to assess weight changes. Neglect, along with obesity or weakness, can cause new health issues and exacerbate existing health problems. By evaluating the relationship between neglect and BMI in the elderly, the aim is to prevent health issues that may arise or worsen as a result. Materials and Methods: The study was conducted between February 1, 2025, and June 30, 2025, at the Çorum Uğurludağ Family Health Center with 285 individuals aged 65 and older through face-to-face interviews. During the interviews with the participants, after reading and signing the informed consent form, height and weight measurements were taken, BMI was calculated, and the Socio-Demographic Data Form (Appendix 4) and the Istanbul Faculty of Medicine Self-Neglect Screening Scale for the Elderly (Appendix 5) data collection tools were completed by the participants. Findings: The study found no statistically significant relationship between body mass index (BMI) categories and self-neglect (p=0.669). When the (BMI) distribution in the study group was examined, the vast majority of participants (83.5%) had a BMI of 25.0 or higher, indicating obesity; of these, 46.7% had a BMI of 25.0–30.0, indicating first-degree obesity, and 36.8% had a BMI of 30.0 or higher, indicating second-degree obesity. Individuals with a BMI of 18.5–25.0, which is considered normal, made up a smaller group (16.1%), while the proportion of participants in the underweight category (BMI