6-12 yaş grubu çocukların ebeveynlerinin ağız-diş sağlığı okuryazarlığı düzeyi ve ilişkili faktörler
Oral health literacy levels of parents of children aged 6–12 years and associated factors
- Tez No: 961421
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Halk Sağlığı, Dentistry, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, diş hekimliğinde çocuk hastaların ebeveynlerinin ağız ve diş sağlığı okuryazarlığı (ADSOY) düzeylerinin çocuklarının ağız ve diş sağlığı (ADS) çıktıları üzerindeki etkileri sosyodemografik, bilgi düzeyi ve davranışsal değişkenler bağlamında değerlendirilmiştir. Kesitsel olarak yürütülen bu çalışmada veri toplama aracı olarak TOHLAT-P ölçeği kullanılmış, 238 ebeveyn-çocuk çifti örneklemiyle analizler gerçekleştirilmiştir. Bulgular, ebeveyn yaşının (özellikle 40 yaş ve üzeri), eğitim düzeyinin (yüksekokul/üniversite mezunu), çalışma durumunun (çalışan), ekonomik durum algısının (orta düzey), genel sağlık sigortasına sahip olmanın ve düzenli ilaç kullanmama durumunun ADSOY düzeyi ile anlamlı biçimde ilişkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, ailedeki kişi ve çocuk sayısı arttıkça TOHLAT-P skorlarında anlamlı azalmalar saptanmıştır. DMFT skoru 0 ve OHI-S skoru 0,00–1,20 olan çocukların ebeveynlerinde yüksek ADSOY düzeyi gözlenmiştir. Elde edilen bulgular, ebeveyn ADSOY düzeyinin çocukların ADS çıktıları üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymakta; sosyodemografik ve davranışsal faktörlerin bu düzeyi etkileyebileceğini göstermektedir. Bu bağlamda, aile temelli müdahale modelleri ve okuryazarlık odaklı sağlık eğitimi stratejileri geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of parents' oral health literacy (OHL) levels on their children's oral health (OH) outcomes, considering sociodemographic, cognitive, and behavioral factors. In this cross-sectional study, the Turkish version of the TOHLAT-P scale was applied to a sample of 238 parent-child pairs. The findings revealed significant associations between higher TOHLAT-P scores and parental characteristics such as age (40 years and older), education level (college/university), employment status (employed), perceived economic status (moderate), having general health insurance, and absence of regular medication use. Additionally, as the number of children and household members increased, OHL scores decreased. Parents of children with a DMFT score of 0 and an OHI-S score between 0.00–1.20 demonstrated higher OHL levels, suggesting a protective influence of parental literacy on children's oral health outcomes. These results emphasize the critical role of parental OHL in early preventive oral health and highlight the importance of integrating family-based interventions and literacy-driven health education strategies into public health policies.