Kentsel haklar perspektifinde göç yönetişimi: İsveç örneği
Migration governance in urban rights perspective: The case of Sweden
- Tez No: 963662
- Danışmanlar: PROF. DR. FERHUNDE HAYIRSEVER TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Philosophy, Political Science, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu yüksek lisans tezi, İsveç'in göç politika ve uygulamalarını, yönetişim ve kentsel haklar bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda çalışmanın araştırma sorusu İsveç'in göç yönetişiminin yönetişim kavramının ilkeleriyle ne denli örtüştüğü, göç politikaları ve uygulamalarının hangi yönetişim çeşitlerini içerdiği ve bu yönetişim anlayışının göçmenlerin kent hakkına erişimlerini ve kent deneyimlerini nasıl etkilediğidir. İsveç'in uzun yıllara dayanan göç tarihi, dönemlerinin somut koşullarına, çevresel, bölgesel ve küresel şartlara göre değişiklikler göstermiş ve İsveç'in göç politikalarının biçimlerini de etkilemiştir. 2000'li yıllarla birlikte yöntemsel açıdan yönetişimden bahsedebileceğimiz İsveç, merkezi idare, yerel yönetimler, özel sektör ve STK'larla birlikte göç yönetişimi uygulamalarını hayata geçirmiştir. 2000'li yıllarda da dönemsel farklılıklarla karşımıza çıkan bu politika ve uygulamalar teoride kapsayıcı, eşitlikçi ve sürdürülebilir özelliklere sahip olarak görünse de sahada kent merkezinden uzak göçmen mahalleleri, kalabalık göçmen konutları, istihdam ve gündelik hayatta ayrımcılık gibi yansımalarla karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışma, hukuk öznesi olarak bireyi merkeze alan yöntemlerin yerine, uyum süreçlerinin kentte birlikteliği ve bir arada yaşamayı hedefleyen kentsel haklarla birlikte hem göçmenleri hem de vatandaşları içine alan çift taraflı bir biçimde yürütülmesini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to examine Sweden's migration policies and practices within the context of governance and urban rights. In this regard, the research question of the study is how Sweden's migration governance aligns with the principles of governance, what types of governance are included in migration policies and practices, and how this understanding of governance affects migrants' access to urban rights and their urban experiences. Sweden's long standing migration history has varied according to the specific conditions of different periods, as well as environmental, regional, and global circumstances, influencing the forms of Sweden's migration policies. Since the 2000s, Sweden has implemented migration governance practices involving central administration, local governments, the private sector, and NGO's from a methodological perspective. Although these policies and practices, which present periodic variations, appear to be inclusive, equitable, and sustainable in theory, they manifest in the field through issues such as migrant neighborhoods located away from city centers, overcrowded migrant housing, discrimination in employment, and everyday life. This study proposes a shift from individual centered methods that treat individuals as legal subjects to a dual approach that aims for coexistence and integration in urban settings through urban rights. This approach encompasses both migrants and citizens.