Ayaktan başvuran alkol ve madde kullanım bozukluğu tanılı kadın hastalarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu eş tanısı ve ilişkili klinik faktörlerin araştırılması
Study of comorbid attention deficit and hyperactivity disorder and related clinical factors in outpatient female patients diagnosed with alcohol and substance use disorder
- Tez No: 963661
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHRİBAN DALKIRAN DURMUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışma, ayaktan tedaviye başvuran kadın alkol ve madde kullanım bozukluğu (AMKB) hastalarında dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) yaygınlığını belirlemeyi, eşlik eden klinik özellikler ve psikiyatrik eş tanıları incelemeyi, DEHB ile bağımlılık şiddeti arasındaki ilişkileri değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Çalışmaya ayaktan tedavi gören, remisyon süresi en az bir ay olan 68 kadın AMKB hastası ile 68 sağlıklı kadından oluşan kontrol grubu dahil edilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, DSM-5'e dayalı yarı yapılandırılmış klinik görüşme, ASRS v1.1, Beck Depresyon ve Anksiyete Ölçekleri ile Bağımlılık Profili İndeksi (BAPİ) uygulanmıştır. Tanılandırma DIVA 2.0 görüşmesiyle yapılmıştır. Bulgular betimsel istatistikler, korelasyon, çok değişkenli doğrusal ve lojistik regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Hasta grubunda DEHB tanı oranı %43,6 olarak bulunmuştur. DEHB tanısı olan hastalarda, BAPİ toplam ve alt ölçek puanları anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to determine the prevalence of Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder (ADHD) among women receiving outpatient treatment for Alcohol and Substance Use Disorder (ASUD), to examine comorbid clinical features and psychiatric diagnoses, and to evaluate the relationship between ADHD and addiction severity. Method: The study included 68 women diagnosed with ASUD in remission for at least one month and a control group of 68 healthy women. Participants were assessed using a sociodemographic data form, DSM-5-based semi-structured clinical interview, ASRS v1.1, Beck Depression and Anxiety Inventories, and the Addiction Profile Index (API). Diagnoses were made using the DIVA 2.0 structured interview. The findings were evaluated using descriptive statistics, correlation analysis, and multiple linear and logistic regression analyses. Results: The prevalence of ADHD in the ASUD group was found to be 43.6%. API total and subscale scores were significantly higher in individuals diagnosed with ADHD.