Tiroid karsinomlarında PHH-3 ve PLK-4 ekspresyonu ve prognostik belirteçler ile ilişkisi
PHH-3 and PLK-4 expression in thyroid carcinomas and its relationship with prognostic markers
  1. Tez No: 963663
  2. Yazar: EKİN KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA BOZDOĞAN ARPACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Bu çalışma, tiroid mikrokarsinomları, diferansiye tiroid karsinomları ve anaplastik tiroid karsinomlarında Fosfohiston-H3 (PHH-3) ve Polo-like kinaz-4 (PLK-4) ekspresyonunun prognostik belirteçler ve klinikopatolojik parametrelerle ilişkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 2008 ile 2024 yılları arasında Papiller Tiroid Karsinomu, Papiller Mikrokarsinom ve Anaplastik Karsinom tanısı almış 100 hasta dahil edilmiştir. Hastaların klinik ve patolojik verileri retrospektif olarak incelenmiş, tümör dokularında PHH-3 ve PLK-4 ekspresyonu immünohistokimyasal yöntemle değerlendirilmiştir. Bulgular: PHH-3 ekspresyonu uzak metastaz varlığı ile anlamlı bir ilişki gösterirken (p=0,0012), PLK-4 ekspresyonu mortalite ve cinsiyetle ilişkili bulunmuş, erkeklerde daha yüksek saptanmıştır (p=0,005).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to investigate the relationship between PhosphoHistoneH3 (PHH-3) and Polo-like kinase-4 (PLK-4) expression and prognostic markers and clinicopathological parameters in papillary thyroid microcarcinomas, differentiated thyroid carcinomas, and anaplastic thyroid carcinomas. Materials and Methods: The study included 100 patients diagnosed with Papillary Thyroid Carcinoma, Papillary Microcarcinoma, and Anaplastic Carcinoma at Mersin University Faculty of Medicine Hospital between 2008 and 2024. The clinical and pathological data of the patients were retrospectively analyzed, and PHH-3 and PLK-4 expression in tumor tissues were evaluated using immunohistochemical methods. Results: PHH-3 expression showed a significant association with the presence of distant metastasis (p=0.0012), while PLK-4 expression was associated with mortality and gender, being higher in males (p=0.005).