Akdeniz'de deniz kazaları ve Osmanlı dönemi deniz sigortacılığı uygulamaları
Maritime accidents in the Mediterranean and maritime insurance practices in the Ottoman period
  1. Tez No: 963677
  2. Yazar: VASFİ ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL TAŞBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Yeni ve Yakınçağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, Dünya denizcilik tarihinin gelişim sürecinin devrettiği mirasın Osmanlı denizcilik tarihini nasıl etkilediği ve buna bağlı olarak Osmanlı döneminde Akdeniz'de meydana gelen deniz kazalarının niteliği ile deniz sigortacılığı sisteminin tarihsel gelişimini incelemektedir. Denizcilik faaliyetleri, tarih boyunca ekonomik, askeri ve kültürel açılardan stratejik önem taşımıştır. Akdeniz bölgesi tarih boyunca farklı uygarlıkların karşılaştığı, ticaret yaptığı ve çatıştığı önemli bir coğrafya olmuştur. Osmanlı İmparatorluğu da bu coğrafyada etkinlik göstermeye başlamasıyla 14. yüzyıldan itibaren donanma teşkilatı, tersaneler ve gemi teknolojileriyle ilgili önemli adımlar atmıştır. Ancak artan deniz trafiğiyle birlikte meydana gelen deniz kazaları, ciddi mal ve can kayıplarına yol açarak düzenleyici önlemlerin geliştirilmesini zorunlu kılmıştır. Bu çerçevede deniz sigortacılığının hem ekonomik sürdürülebilirlik hem de ticari güvenlik açısından önem kazanmasıyla birlikte devletler çeşitli önlemler almak zorunda kalmışlardır. Osmanlı Devleti bu sistemi Batı'dan doğrudan ithal etmek yerine kendi dini ve sosyal yapısına uyarlayarak benimsemiştir. Özellikle Tanzimat sonrası dönemde, Avrupa kaynaklı sigorta şirketlerinin Osmanlı topraklarında faaliyet göstermesiyle sigorta uygulamaları kurumsal hale gelmiş ve Osmanlı hukuk sistemine entegre edilmiştir. Çalışmada denizcilik tarihi, Osmanlı Denizciliği, Deniz kazalarının sosyal, ekonomik ve hukuki boyutları değerlendirilmiştir. Denizcilik faaliyetlerinin Osmanlı devlet yapısındaki yeri, tersaneler, gemi türleri ve teknolojik gelişmelerle birlikte ele alınmıştır. Bu yönüyle Osmanlı denizcilik tarihini, deniz kazalarına bağlı olarak gelişen sigortacılık faaliyetlerini analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines how the legacy of world maritime history influenced Ottoman maritime practices and explores the nature of maritime accidents in the Mediterranean during the Ottoman period, along with the historical development of the maritime insurance system. Throughout history, maritime activities have held strategic importance in economic, military, and cultural contexts. The Mediterranean region has long served as a vital crossroads for various civilizations, facilitating trade, interaction, and conflict. With its emergence as a dominant power in the region from the 14th century onward, the Ottoman Empire made significant advances in naval organization, shipbuilding, and maritime technology. However, the increasing volume of sea traffic brought about a rise in maritime accidents, resulting in substantial losses of life and property, thereby necessitating the development of regulatory measures. In this context, maritime insurance gained importance for both economic sustainability and commercial security, prompting states to implement various precautions. Rather than directly adopting Western models, the Ottoman Empire adapted the insurance system to its own religious and social framework. Especially following the Tanzimat reforms, the activities of European insurance companies within the Empire led to the institutionalization of insurance practices, which were subsequently integrated into the Ottoman legal system. This study evaluates maritime history, Ottoman naval practices, and the social, economic, and legal dimensions of maritime accidents. It also explores the role of maritime activities in the Ottoman administrative structure, considering shipyards, vessel types, and technological advancements. In doing so, the study aims to analyze the evolution of maritime insurance as a response to the risks inherent in Ottoman seafaring.