Kamu kesimi çerçeve toplu iş sözleşmesinin yerel yönetimlerde uygulanması
Implementation of public sector collective labor agreement framework protocol in local governments
  1. Tez No: 963678
  2. Yazar: MUHAMMED TALHA KANDİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALPTEKİN DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kamu toplu iş sözleşmeleri çerçeve anlaşma protokolü, 2017 yılında 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu'na eklenen Ek Madde 2 ile düzenlenmiş ve kamuda (genel yönetim kapsamındaki kamu idareleri, kamu iktisadi teşebbüsleri ile yerel yönetimlerde) çalışan işçilerin mali ve sosyal haklarını düzenlemek üzere bağlayıcı bir çerçeve sunmuştur. Bu düzenleme, kamu işveren sendikaları ile işçi sendikaları konfederasyonları arasında imzalanan kamu kesimi çerçeve toplu iş sözleşmeleri protokolü (KÇP) aracılığıyla yerel yönetimler dahil olacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak, yerel yönetimlerde bu protokolün uygulanmasında çeşitli çekinceler ve uygulama eksiklikleri gözlemlenmiştir. Özellikle belediyeler ve belediye şirketlerinin, kamu işveren sendikasına üye olmamaları gerekçe gösterilerek bu sözleşmelerden yararlanamamıştır. Bu durum, yerel yönetimlerde iş barışı, toplumsal huzur ve sosyal devlet ilkesi açısından eşitlik ve hakkaniyet bakımından olumsuzluğa yol açmıştır. Fakat 2023 yılının sonlarında Anayasa Mahkemesi KÇP'nin bağlayıcılığını düzenleyen kanun hükmünü iptal etmiştir. Bu çalışmada, KÇP'nin yerel yönetimlerde uygulanması önerilmiştir. Bu uygulama dört önemli fayda sağlayacaktır. Öncelikle, KÇP kamu kesimi ve yerel yönetimlerde çalışan işçiler arasındaki ücret ve sosyal hak farklılıklarını azaltarak, eşit işe eşit ücret ilkesinin hayata geçirilmesine katkı sağlayacaktır. Bu durum, sosyal devlet ilkesinin bir gereğidir. İkinci olarak, KÇP, toplu iş sözleşmesi sürecindeki tarafların işlem maliyetlerini azaltarak, daha etkin bir toplu pazarlık sisteminin oluşmasına zemin hazırlayacaktır. Özellikle yerel yönetimlerde, her bir işyeri için ayrı ayrı toplu iş sözleşmesi müzakerelerinin yürütülmesi yerine, temel mali ve sosyal hakların merkezi düzeyde belirlendiği bir sistemin varlığı, hem işçi sendikalarının hem de işverenlerin kaynaklarını daha verimli kullanmalarına olanak tanıyacaktır. Üçüncü olarak, KÇP, yerel yönetimlerde iş barışının sağlanmasına katkıda bulunacaktır. Ücret ve sosyal haklar konusundaki eşitsizliklerin giderilmesi, işçiler arasındaki rekabeti azaltarak, daha uyumlu bir çalışma ortamının oluşmasını sağlayacaktır. Son olarak, KÇP sendikaların toplu pazarlık sürecindeki rolünü güçlendirerek, endüstri ilişkileri sisteminin daha dengeli bir yapıya kavuşmasını kolaylaştıracaktır. Sonuçta yerel yönetimlerde çalışan işçilerin KÇP'den yararlanmasının, sosyal devlet ilkesi ile iş barışının sağlanmasında faydalı olacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Public Sector Collective Labor Agreement Protocol (CLAP) was regulated through Additional Article 2, added to the Trade Unions and Collective Labor Agreements Law No. 6356 in 2017, establishing a binding framework to govern the financial and social rights of workers in the public sector (including public administrations under general governance, state economic enterprises, and local governments). This regulation was designed to be implemented through the CLAP, signed between public employer unions and labor union confederations, with the inclusion of local governments. However, various reservations and implementation deficiencies have been observed in the application of this protocol in local governments. Particularly, municipalities and municipal companies have been unable to benefit from these agreements on the grounds that they are not members of public employer unions. This situation has led to negative consequences in terms of equality, fairness, labor peace, social harmony, and the principle of the social state in local governments. However, in late 2023, the Constitutional Court annulled the legal provision regulating the binding nature of the CLAP. This study proposes the implementation of the CLAP in local governments, which would yield four significant benefits. First, the CLAP would help reduce wage and social rights disparities between public sector workers and those in local governments, thereby advancing the principle of 'equal pay for equal work.' This aligns with the requirements of the social state principle. Second, the CLAP would reduce transaction costs for the parties involved in collective bargaining processes, fostering a more efficient collective bargaining system. Specifically, instead of conducting separate negotiations for each workplace in local governments, a system where core financial and social rights are determined centrally would allow both labor unions and employers to allocate their resources more effectively. Third, the CLAP would contribute to ensuring labor peace in local governments. Addressing inequalities in wages and social rights would mitigate competition among workers and promote a more harmonious work environment. Finally, the CLAP will facilitate a more balanced industrial relations system by strengthening the role of unions in the collective bargaining process. In conclusion, the study finds that extending the benefits of the CLAP to workers in local governments would enhance the realization of the social state principle and labor peace.