Tüketim toplumunda estetik müdahaleler
Aesthetic procedures in consumer society
  1. Tez No: 963676
  2. Yazar: ZEHRA ALKIM AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURŞEN ADAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bireyselleşmenin baskın olduğu endüstri sonrası toplumlarda genç kalmaya ya da ideal güzellik normlarına uygun bir bedene sahip olmaya yardımcı olan seçeneklerden birisi estetik müdahalelerdir. İdealleştirilen bedene ulaşabilmek adına cinsiyet ve yaş gözetmeksizin günümüzde pek çok kişi gönüllü olarak estetik müdahale geçirerek tüketim toplumunun benimsenen değerlerine katkı sunmaktadır. Estetik müdahaleler, bireylerin bedenlerini değiştirme arzusundan öte tüketim toplumunun bir uzantısı olarak yaygınlaşmakta ve nedenlerinin toplumsal değişim yoluyla anlaşılması mümkün gözükmektedir. Bu çalışma ekonomik, toplumsal ve kültürel bağlamda estetik müdahalelere yüklenen anlamları bu müdahaleleri deneyimleyenler üzerinden araştırmayı amaçlamaktadır. Estetik müdahalelerin en fazla uygulandığı bölgelerden olan yüz, eşsiz olan ve bireyin kendini tanımladığı bedendeki en önemli yerdir. Bireyin kimliğini tanımlayan yüzdeki herhangi bir şekil değişikliği ise kişinin tanınırlığının ve yaşanmışlıklarının silinmesi nedeniyle toplumsal olarak riskler barındırmaktadır. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmada fenomenolojik desen benimsenmiş ve Antalya'da bulunan estetik cerrah, güzellik uzmanı ve yüz bölgesine estetik müdahale olmuş bireylerle derinlemesine görüşmeler yapılarak veriler toplanmıştır. Veriler, estetik müdahale süreçlerinin özellikle kadınlar tarafından daha yaygın bir biçimde deneyimlendiğini, estetik müdahalelerin tüketim toplumu dinamikleriyle ve bu bağlamda sağlık alanının ticarileşmesiyle yakından ilişkili olduğunu göstermektedir. Araştırmada estetik müdahaleye yönelme nedenlerinin büyük ölçüde toplumsal ve kültürel bağlamda şekillendiği görülmektedir. Estetik müdahalelerin artan yaygınlığı ve ulaşılabilirliği, söz konusu müdahalelerin tercih edilmesinde belirleyici olmakta ve gündelik yaşamın sıradan bir pratiği halini almaktadır. Çalışmada, özellikle yüz bölgesine yönelik estetik müdahalelerin bireyin toplumsal tanınırlığı ve görünürlüğü açısından belirli riskler taşıdığı ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
In post-industrial societies where individualization prevails, aesthetic procedures have emerged as one of the key options for those seeking to maintain a youthful appearance or attain a body that aligns with ideal beauty standards. Today, regardless of gender or age, many individuals voluntarily undergo aesthetic interventions in pursuit of the idealized body, thereby reinforcing the values upheld by consumer society. These procedures have extended beyond personal bodily desires and have become widespread expressions of consumer culture. Their underlying motivations can be better understood within the framework of social transformation. This study aims to explore the meanings attributed to aesthetic interventions within economic, social, and cultural contexts, through the experiences of individuals who have undergone such procedures. The face—one of the most frequently targeted areas in aesthetic interventions—is a unique and central feature of the body where individual identity is constructed and expressed. Alterations to the face may pose specific social risks by potentially erasing markers of recognition and personal history. A qualitative research method was employed in this study, utilizing a phenomenological design. Data were collected through in-depth interviews conducted with aesthetic surgeons, beauty specialists, and individuals who had undergone facial aesthetic interventions in Antalya. The data indicate that aesthetic procedures are experienced more commonly by women and are closely linked with the dynamics of consumer society, particularly with the commercialization of the healthcare sector. The motivations for seeking aesthetic interventions are largely shaped by social and cultural contexts. The growing prevalence and accessibility of such procedures play a significant role in their adoption and have rendered them a routine part of everyday life. The study further demonstrates that facial aesthetic interventions, in particular, carry specific social risks concerning an individual's recognizability and social visibility.