Aristoteles'ten Kant'a yasa kavramının politik dönüşümü
The political transformation of the concept of law from Aristotle to Kant
- Tez No: 963688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERAY YAĞANAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
“Aristoteles'ten Kant'a Yasa Kavramının Politik Dönüşümü”adlı tez öncelikle Aristoteles ve Kant'ın yasa anlayışlarını incelemeyi amaçlamaktadır. İki filozofun yasa kavramına ilişkin fikirleri betimleyici bir tarzda ele alınmaktadır. Tezin odak noktası yasa kavramının politikayla olan yakın ilişkisidir. Yasa ve politikanın karşılıklı etkisi Aristoteles ve Kant bağlamında incelenmektedir. Aristoteles ve Kant haricinde ayrı bir bölüm olarak Grotius, Pufendorf ve Filmer'e değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis titled ''The Political Transformation of the Concept of Law from Aristotle to Kant'' primarily aims to examine the understandings of law as proposed by Aristotle and Kant. The ideas of these two philosophers regarding the concept of law are adressed in a descriptive manner. The central focus of the thesis is the close relationship between law and politics. The mutual influence of law and politics is analyzed within the contexts of Aristotle and Kant. Additionally, a separate section is devoted to discussing Grotius, Pufendorf and Filmer.