Ortognatik cerrahi uygulanan hastalarda sarkopeni ve malnütrisyon sıklığının belirlenmesi
Determination of the frequency of sarcopenia and malnutrition in patients undergoing orthognathic surgery
  1. Tez No: 963728
  2. Yazar: NIJAT GASIMOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUHEYB BİLGE, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DOĞRUEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Diş Hekimliği, Nutrition and Dietetics, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ortognatik cerrahi, ileri dercede çene iskelet bozukluğu olan hastalarda hem fonksiyonel (çiğneme, konuşma) hem de estetik iyileşme sağlamak için rutin olarak uygulanır ve yaşam kalitesini artırabilir. Cerrahi sonrası alınacak önlemler, iyi sonuçlar elde etmek için kritik öneme sahiptir. Özellikle beslenme, bu sürecin önemli bir parçasıdır.Cerrahi sonrası hem hastanın ağrı, ödem ve bulantı gibi şikayetlerinden dolayı hem de kemik iyileşmesine izin vermek için osteotomiye uygulanan kuvveti minimize etmek amacıyla hastanın beslenmesi sınırl veırılır.Bu durum, hem tedavi protokolü hem de ortodontik tedavi nedeniyle yetersiz beslenmeye yol açabilir. Ameliyat sonrası süreçte hastalarda belirgin kilo kaybı gözlenmektedir. Bu çalışmanın amacı, ameliyat sonrası hastalarda sarkopeni ve malnütrisyon gelişimini araştırmak ve önleyici tedbirler belirlemektir. Çalışmaya Erciyes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız ,Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'nda ortognatik cerrahi tedavisi olan 60 hasta dahil edildi. Hastalar ameliyat sonrası 6 ay takip edildi. Hastaların ameliyat öncesi (0. Ay ) ameliyat sonrası 1.ay, 3.ay ve 6.ay SARC-F skalası ,kilo ,antropometrik ölçümler,kan değerleri,el sıkma kuvveti isimli gereken veriler alındı. Hastalara çalışma amacı ve kapsamı ile ilgili bilgilendirme yapıldıktan sonra bilgilendirilmiş gönüllü olur formu dolduruldu.Bu çalısma, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Arastırmalar Etik Kurulu kararı ile onaylanmıştır. Çalışmaya katılan 60 hastanın %70'i kadın, %30'u erkekti. Kadınların yaş ortalaması 23,5±6 yıl, erkeklerin ise 23±5,5 yıl olarak belirlendi. Ameliyat öncesi ortalama vücut ağırlığı 62,47 kg idi. Ameliyat sonrası 1. ayda hastaların ortalama kilo kaybı 3,02 kg, 3. ayda 2,24 kg, 6. ayda ise 1,16 kg olarak gözlendi. 6.
Özet (Çeviri)
Orthognathic surgery is routinely performed to achieve both functional (chewing, speaking) ve aesthetic improvements in patients with severe jaw skeletal deformities, ve it can significantly enhance quality of life. Postoperative precautions are critical to achieving successful outcomes, ve nutrition plays a pivotal role in this process. Post-surgery, patients' nutrition is often restricted due to symptoms such as pain, swelling, ve nausea, as well as to minimize the force applied to the osteotomy site to allow bone healing. This situation, coupled with treatment protocols ve ongoing orthodontic therapy, can lead to insufficient nutrition. Significant weight loss is frequently observed in patients during the postoperative period. This study aims to investigate the development of sarcopenia ve malnutrition in postoperative patients ve determine preventive measures. Sixty patients treated with orthognathic surgery at Erciyes University Faculty of Dentistry, Department of Oral ve Maxillofacial Surgery, were included in the study. Patients were followed for six months postoperatively. Data, including preoperative ve postoperative (1st, 3rd, ve 6th months) SARC-F scores, weight, anthropometric measurements, blood values, ve h vegrip strength, were collected. Informed consent was obtained after explaining the study purpose ve scope. This study was approved by the Clinical Research Ethics Committee of Erciyes University Faculty of Medicine. Of the 60 patients, 70% were female, ve 30% were male, with mean ages of 23.5±6 ve 23±5.5 years, respectively.