Bağımsız denetçilerin bağımsızlığına yönelik tehditler ve önlemler: Bağımsız denetçilere yönelik bir anket çalışması
Threats and measures to the independence of independent auditors: A survey study of independent auditors
  1. Tez No: 963729
  2. Yazar: NURHAK ARSLAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN ÇITAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Globalleşme, yaşanan şirket skandalları ve finansal piyasaların gelişmesiyle birlikte, bağımsız denetimin önemi artmış, denetçilerin tarafsız ve güvenilir raporlar sunması kritik hale gelmiştir. Ancak, geçmişten bugüne denetçiler çeşitli ekonomik, mesleki ve ilişki temelli baskılar sebebiyle bağımsızlıklarını yitirme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Bu çalışmada, bağımsız denetçilerin bağımsızlığına yönelik tehditler ve bu tehditlere karşı alınan önlemler ele alınmıştır. Bağımsız denetçilerin bağımsızlıklarını tehdit eden unsurlar anket yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında, denetçilerin karşılaştıkları potansiyel tehditlerden çıkar çatışmaları, yönetim baskısı, denetim ücretleri ve uzun süreli denetim ilişkilerinin etkisi gibi faktörler üzerinde durulmuştur. Ayrıca, bu tehditleri azaltmak ve denetim kalitesini artırmak için önerilen önlemler ve düzenleyici mekanizmalar değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, denetim sektöründe bağımsızlığı tehdit eden unsurların yaygın olduğunu göstermektedir. Ancak, uygun önlemler, güçlü etik ilkeler ve standartlar ile bu tehditlerin etkisi azaltılabilmektedir. Çalışma, bağımsız denetimin daha sağlam bir yapıya kavuşması için uygulanabilecek stratejilere yönelik önemli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
With globalization, corporate scandals, and the development of financial markets, the importance of independent auditing has increased, making it critical for auditors to provide impartial and reliable reports. However, auditors have faced the risk of losing their independence due to various economic, professional, and relationship-related pressures from the past to the present. This study examines the threats to independent auditors' independence and the measures taken against these threats. The potential threats faced by auditors, such as conflicts of interest, management pressure, audit fees, and long-term audit relationships, were analyzed through a survey method. In addition, the study evaluates the recommended measures and regulatory mechanisms to reduce these threats and enhance audit quality. The findings indicate that threats to independence are prevalent in the audit sector. However, these threats can be mitigated through appropriate measures, strong ethical principles, and standards. The study provides important recommendations for strategies that can be implemented to strengthen independent auditing.