Afet yardım ve müdahale çalışanlarında duygu düzenleme güçlüğü ve ikincil travmatik stres arasındaki ilişkide yalnızlığın düzenleyici rolü
The moderating role of loneliness in the relationship between emotion regulation difficulties and secondary traumatic stress in disaster relief and response workers
  1. Tez No: 963746
  2. Yazar: CEYDA NUR DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÖZGE ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İlk ve Acil Yardım, Psychology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, duygu düzenleme güçlüğü ve ikincil travmatik stres arasındaki ilişkide yalnızlığın düzenleyici rolünü incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte duygu düzenleme güçlüğü, ikincil travmatik stres ve yalnızlık değişkenlerinin birbirleriyle ilişkileri incelenmiş ve çeşitli demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da araştırılmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olarak görev yapan 410 itfaiye personeli üzerinden gerçekleştirilen araştırmada, Demografik Bilgi Formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Formu, İkincil Travmatik Stres Ölçeği ve UCLA-Yalnızlık Ölçeği-Kısa Formu'nun aracılığıyla veriler toplanmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkiyi analiz etmek için Pearson Korelasyon analizi kullanılmış, düzenleyicilik analizleri için ise Process Macro 4.2 tercih edilmiştir. Ayrıca, ölçeklerin demografik değişkenlere göre farklılıklarını anlamak amacıyla Bağımsız Gruplar t-testi ve ANOVA testleri uygulanmıştır. İstatiksel analizler sonucunda, ikincil travmatik stres, duygu düzenleme güçlüğü ve yalnızlık değişkenleri arasında anlamlı ilişkiler olduğu görülmüş, duygu düzenleme güçlüğü ve ikincil travmatik stres arasındaki ilişkide yalnızlığın düzenleyici rol oynamadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, gelir düzeyinin ikincil travmatik stres düzeyi üzerinde etkili olduğu bulgularına ulaşılmıştır. İstatistiksel analizlerden elde edilen bulgular literatür eşliğinde tartışılmıştır. Elde edilen bulguların, yüksek düzeyde stres barındıran meslek gruplarından olan itfaiyecilerin stres düzeyleri ve psikolojik sağaltım süreçleri açısında olumlu katkılar sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the moderating role of loneliness in the relationship between difficulties in emotion regulation and secondary traumatic stress. Furthermore, the relationships among the variables of difficulties in emotion regulation, secondary traumatic stress, and loneliness were examined, and whether they differed according to various demographic variables was investigated. Data were collected from 410 firefighters working for the Istanbul Metropolitan Municipality using a Demographic Information Form, the Difficulties in Emotion Regulation Scale-Short Form, the Secondary Traumatic Stress Scale, and the UCLA Loneliness Scale-Short Form. Pearson Correlation analysis was used to analyze the relationships between the scales, and Process Macro 4.2 was used for moderation analyses. Additionally, Independent Samples t-tests and ANOVA tests were applied to understand the differences between the scales according to demographic variables. Statistical analyses revealed significant relationships among the variables of secondary traumatic stress, difficulty with emotion regulation, and loneliness. It was concluded that loneliness did not moderate the relationship between secondary traumatic stress and difficulty with emotion regulation. Furthermore, income level was found to have an impact on secondary traumatic stress levels. The findings from the statistical analyses are discussed in light of the literature. It is believed that these findings may contribute positively to the stress levels and psychological healing processes of firefighters, who are among the occupational groups subject to high levels of stress.