Gender and parental support in later life
Yaşlılıkta toplumsal cinsiyet ve ebeveyn desteği
- Tez No: 963769
- Danışmanlar: PROF. DR. J. JILL SUITOR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Purdue University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Arka Plan ve Amaçlar: Geçmişteki araştırmalar, annelerin ve babaların yetişkin çocuklarıyla olan bağları arasındaki cinsiyet farklılıklarını incelemiştir; ancak, yetişkin çocuklar için annelik ve babalık arasındaki karşılıklı bağımlılık incelenmemiştir. Bu çalışma, evli çiftler arasında yetişkin çocuklara verilen ebeveyn desteğinin başlatılma ve müzakere edilme derecesini ve yollarını ve bu modellerin yaşamın erken dönemlerinde ebeveynlerin katılımında görülen cinsiyete dayalı modelleri ve uygulamaları yansıtıp yansıtmadığını inceleyerek bu boşluğu ele almaktadır. Araştırma Tasarımı ve Yöntemler: Bu tez kapsamında 34 ebeveynle yetişkin çocuklarıyla olan bağları hakkında derinlemesine yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Bu örneklemdeki yirmi üç katılımcı kadın ve on bir katılımcı erkekti. Ayrıca sekiz kadın ve sekiz erkek birbirleriyle evliydi. Bulgular: Niteliksel analiz, annelerin ve babaların ebeveyn desteğini başlatma biçimlerinin cinsiyete bağlı kalıplar gösterdiğini ortaya koymuştur. Anneler, babalardan daha fazla çocuk bakımı ve ifade edici destek sağlarken, babalar annelerden daha fazla maddi yardım sağlamıştır. Ancak, annelerin eşlerinin çocuk bakımı desteğini sağlamaya teşvik ettiği, ayrıca annelerin eşlerinin çocuk bakımına katılımını teşvik ettikleri, ancak özellikle yetişkin kızlarına yönelik rahatlatıcı destek sağlamaktan eşlerini dışladıkları da tespit edilmiştir. Buna karşılık, babaların mali yardım sağlamaya yönelik girişimleri, eşleri tarafından eşlerinin katılımını daha az teşvik edici olarak değerlendirilmiştir. Hem anneler hem de babalar, eşlerinin katılımını daha az teşvik etme eğiliminde oldukları gözlemlenmiştir. Çocuk bakımı desteği ve tavsiye verme ile ilgili müzakereler ebeveynlerin cinsiyet temelli algıları tarafından şekillendirilmiş, ancak mali destek ve rahatlık sağlanması ile ilgili müzakereler bu şekilde şekillenmemiştir. Son olarak, her iki destek türünün de annelik sorumluluklarıyla güçlü bir ilişkisi olmasına rağmen, çocuk bakımı desteği ile ilgili müzakerelerin yaygın olduğu, ancak rahatlık sağlanması ile ilgili müzakerelerin yaygın olmadığı sonucuna varılmıştır. Tartışma ve Sonuçlar: Bu çalışma, evli çiftler arasında yetişkin çocuklara destek sağlanmasının başlatılması ve müzakeresi gibi ebeveyn desteğindeki cinsiyete dayalı kalıpların ardındaki niteliksel anlamları ve süreçleri ortaya çıkararak, nesiller arası bağlar ve ileri yaşta ebeveynlik ile ilgili literature katkı sağlamaktadır. Ayrıca, anne ve babaların yetişkin çocuklarına sağladıkları destek arasındaki bağlantıları incelemek, kuşaklar arası destek alışverişi yoluyla aktarılan birikimli eşitsizliği ve bu bağlantıların ebeveynlerin refahı ve evlilik bağları üzerindeki olası sonuçlarını daha iyi anlamamızı sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Background and Objectives: Past research has examined gender differences between mothers' and fathers' ties with their adult children; however, the interdependency between mothering and fathering for adult children was left unexamined. This study addresses this gap by examining the extent to and ways in which parental support to adult children in later life is initiated and negotiated among married couples, and whether these patterns reflect the gendered patterns and practices found in parental involvement earlier in the life course. Research Design and Methods: I conducted in-depth in-person interviews with 34 parents on their ties with each of their adult children. Twenty-three respondents were women; 11 were men. Eight women and 8 men in this sample were married to each other. Findings: Qualitative analysis showed that mothers' and fathers' initiation of parental support displayed gendered patterns. Mothers initiated childcare and expressive support more than did fathers, and fathers initiated financial assistance more than did mothers. It is also found that mothers encouraged their husband's involvement in provision of childcare support, whereas they excluded their husbands from provision of comfort particularly to their adult daughters. In contrast, fathers' attempts to initiate financial assistance were regarded by their wives as less encouraging of their wife's involvement. Both mothers and fathers were less likely to encourage their spouse's involvement when their adult children specifically asked them for advice based on their expertise. The analysis further showed that negotiations around instrumental support were more common than negotiations around expressive support. Negotiations regarding childcare support and giving advice were shaped by parents' gendered perceptions, but those regarding financial support and comfort provision were not. Finally, I found that negotiations around childcare support but not comfort provision were common despite the strong association of both types of support with motherhood responsibilities. Discussion and Implications: This study contributes to the literature on intergenerational ties and later-life parenthood by revealing the qualitative meanings and processes behind the gendered patterns in parental support, such as initiation and negotiation of support provision to adult children among married couples. Furthermore, examining the interconnections between mothers' and fathers' support to their adult children could expand our understanding of cumulative inequality transmitted through intergenerational support exchanges, and the potential consequences of these interconnections on parents' well-being and marital ties.