Working memory load effects of different tasks during multitasking may differ: An fMRI study
Çoklu görev sırasında farklı görevlerin çalışan bellek yükünün etkileri farklılaşabilir: Bir fMRG çalışması
- Tez No: 963770
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AUSAF AHMED FAROOQUI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çoklu talep (MD) bölgeleri, görevle ilişkili olaylardaki aktivasyon örüntüleriyle bilinir ve özellikle çalışma belleği (ÇB) yükü koşullarına duyarlıdır. Farklı ÇB yükleri, değişen miktarlarda ÇB kapasitesini tüketebilir ve girişime yol açabilir. Ancak MD bölgelerinin bilişsel yüke ek olarak hassasiyete de duyarlı olup olmadığı hâlen belirsizdir. Bu tez, zorlu çoklu görevlerin girişime neden olup olmadığını ve beynin bilişsel açıdan zorlayıcı görevlere verdiği yanıtların hassasiyet tarafından modüle edilip edilmediğini araştırmaktadır. Otuz sağlıklı katılımcı (M = 27.1), iki fMRI oturumuna katılmış ve hiyerarşik olarak iç içe geçmiş bir görsel ÇB görevini tamamlamıştır. Bu görevde, Görev A'nın öğeleri, Görev B sırasında dönüşümlü olarak yüksek ve düşük ÇB yükleri altında korunmuştur. Parametrik modülasyon, tüm beyin ve ilgi bölgesi (ROI) analizleri gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, MD bölgelerinin Görev B'nin kodlama aşamasında aktive olduğunu, Görev A'nın ise bir deaktivasyon örüntüsü sergilediğini göstermiştir. Ancak görevler, ilgili geri çağırma adımlarında farklılaşmamıştır. Performans doğruluğu ile ilişkili beyin bölgelerinde de bir farklılık gözlenmemiştir. Varsayılan Mod Ağı (DMN), görev türünden bağımsız olarak geri çağırma sırasında sürdürülen deaktivasyon göstermiş ve alan-genel baskılama mekanizmalarına işaret etmiştir. Bulgular, esnek kontrol mekanizmalarına ve ayrık kapasite sınırlılıklarına izin veren hibrit ÇB modellerini desteklemektedir. MD ağı, görev bağlamı ve aşamasına göre katılımını ayarlıyor gibi görünmekte ve hiyerarşik modellerle uyum göstermektedir. Görev-özel kodlama ancak paylaşılan geri çağırma dinamikleri, depolamanın seçici biçimde dağıtılabileceğini, buna karşın geri çağırmanın genelleştirilmiş bir kontrol yapısına dayandığını düşündürmektedir. Bu durum, bilişsel control ve bellek etkileşimlerine dair anlayışı derinleştirmekte ve ÇB ile ilişkili bozukluklara yönelik müdahaleler için bireysel farklılıkların araştırılması gereğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Multiple demand (MD) regions are well-known for their activation pattern in task-related events and are especially sensitive to working memory load (WM) conditions. Different WM loads deplete varying amounts of WM capacity and may lead to interference. However, whether MD regions are sensitive to precision in addition to cognitive load still remains unclear. This thesis investigates whether challenging multitasking induces interference and whether brain responses to demanding tasks are modulated by precision. Thirty healthy participants (M = 27.1) underwent two fMRI runs and completed a hierarchically nested visual WM task, where task A's items were maintained during task B under alternating high and low WM loads. Parametric modulation, whole-brain, and region-of-interest (ROI) analyses were performed. Results showed that MD regions were activated during the encoding phase of task B, whereas task A exhibited a deactivation pattern. However, tasks were not differentiated during their corresponding retrieval steps. Brain regions correlating with performance accuracy also did not differ. The Default Mode Network (DMN) showed sustained deactivation during recall, regardless of task type, indicating domain-general suppression mechanisms. These findings support hybrid WM models that allow flexible control mechanisms and discrete capacity limits. The MD network appears to adjust engagement depending on task context and phase, aligning with hierarchical models. Task-specific encoding but shared recall dynamics suggest that while storage may be selectively distributed, retrieval relies on generalized control. This enhances understanding of cognitive control–memory interactions and highlights the need to examine individual differences to inform interventions for WM-related disorders.