Futbolcularda pliometrik+yön değiştirmeli koşu antrenmanı ile pliometrik antrenmanının seçilmiş bazı parametreler ile futbol teknik becerileri ve şut hızı üzerine etkisinin incelenmesi
The effects of plyometric plus change-of-direction running training and plyometric training on selected parameters, football technical skills and shot speed in football players
- Tez No: 963771
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada U14 seviyesinde futbol oynayan futbolcularda antrenman yöntemlerinden hangisinin daha etkili olduğunu incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Kepezspor Kulübü U14 takımında oynayan 21 futbolcu oluşturmaktadır. Katılımcılar pliometrik grubu (P) ve pliometrik+yön değiştirmeli koşu grubu (PYK) olarak iki farklı gruba ayrılmıştır. 8 haftalık süreçte P grubu kulüp antrenmanına ek olarak pliometrik antrenman yaparken PYK grubu kulüp antrenmanına ek olarak pliometrik+yön değiştirmeli koşu antrenmanı yapmıştır. Elde edilen veriler analiz edilmeden önce Kolmogorov Smirnov ve Shapiro Wilk Testleri ile normallik sınaması yapılmış olup verilerin normal dağıldığı gözlemlenmiştir. Ayrıca Skewness ve Kurtosis değerlerine bakılarak dağılımın normalliği teyit edilmiştir. Veriler normal dağılım gösterdiği için parametrik testlerin kullanımı tercih edilmiştir. Ön test ve son test ölçümler arasında fark olup olmadığı eşleştirilmiş örneklem t-testi ile (paired sample t-test), bağımsız değişkenlerin ikili karşılaştırmaları ise independent sample t-testi ile analiz edilmiştir. Bulgular sonucunda ön test ve son test değerlerine bakıldığında denge, sürat, çeviklik, esneklik, şut isabeti, dripling ve sıçrama parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Şut hızı ve pas isabet parametrelerinde ise PYK grubu lehine anlamlı fark bulunurken, bacak kuvveti parametresinde P grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine which training method is more effective for football players competing at the U14 level. The sample of the study consisted of 21 football players from the U14 team of Kepezspor Club. Participants were divided into two groups: the plyometric group (P) and the plyometric + change-of-direction running group (PYK). During the 8-week intervention period, the P group performed plyometric training in addition to their regular club training, whereas the PYK group performed a combined plyometric and change-of-direction running training alongside their regular club training. Before analyzing the collected data, the normality of the data distribution was tested using the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests, and the results indicated that the data were normally distributed. Additionally, the skewness and kurtosis values confirmed the normality of the distribution. Given the normal distribution of the data, parametric tests were employed. The differences between pre-test and post-test measurements were analyzed using the paired sample t-test, while comparisons between the two independent groups were conducted using the independent sample t-test. The findings showed that there were no statistically significant differences between the pre-test and post-test values for balance, speed, agility, flexibility, shooting accuracy, dribbling, and vertical jump parameters. However, significant differences were observed in favor of the PYK group for shot velocity and passing accuracy, while a statistically significant difference in leg strength was found in favor of the P group.