Osmanlı'da meyve yetiştiriciliği, üretimi ve folklörü
Fruit growing, production and folklore in the Ottoman world state
- Tez No: 963772
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KARADENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Bu çalışmanın amacı, Osmanlı Devleti'nde meyve yetiştiriciliği, üretimi ve meyvelerin Osmanlı toplumunda sosyo-kültürel alanlarda kullanımını incelemektedir. Çalışanın temel kaynaklarını Osmanlı döneminde yazılmış ziraat eserlerin transkripsiyonlarının günümüz Türkçesine çevrilmiş metinleri oluşturmaktadır. Ayrıca, Osmanlı meyve yetiştiriciliği ve üretimi üzerine daha önce yapılmış akademik çalışmalar incelenmiş olup Osmanlı meyveciliğindeki literatürdeki boşluklara özgün katkısı sağlanmıştır. Bu sayede, Osmanlı Devleti döneminde meyve yetiştirme teknikleri, yetiştirilen meyve tür ve çeşitleri ile saray mutfağından halk pazarlarına, dış ticaretten sanata kadar geniş bir yelpazede değerlendirilen meyveler hem ekonomik hem kültürel bakımdan folklorik unsurlar üzerinden analiz edilmiştir. Bu çalışmada, Osmanlı'da meyveciliğin yalnızca tarımsal üretimle sınırlı kalmadığı dönemin sosyal, kültürel ve sanatsal hayatıyla iç içe geçtiği görülmüştür. Ayrıca, meyvecilik tekniklerinde uygulanan dikim tercihleri, gübreleme, budama ve muhafaza yöntemleri günümüz uygulamalarına benzemekle beraber günümüzün mevcut meyveciliğinde sürdürebilir tarım planlaması yaklaşımlarına örnek teşkil eden yol gösterici bir model sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine fruit growing, production and the use of fruits in socio-cultural areas in Ottoman society. The main sources of the study are the transcriptions of agricultural works written during the Ottoman period translated into modern Turkish. In addition, previous academic studies on Ottoman fruit growing and production were examined and original contributions were made to the gaps in the literature on Ottoman fruit growing. In this way, fruit growing techniques, types and varieties of fruits grown during the Ottoman period, and fruits evaluated in a wide range from palace cuisine to public markets, from foreign trade to art were analyzed in terms of both economic and cultural aspects through folkloric elements. In this study, it has been seen that fruit growing in the Ottoman State was not limited to agricultural production but was intertwined with the social, cultural and artistic life of the period. In addition, planting preferences, fertilization, pruning and preservation methods applied in fruit growing techniques are similar to today's practices and provide a guiding model that exemplifies sustainable agricultural planning approaches in today's current fruit growing.