Kırşehir'deki asansörlerin yeni nesil güvenlik önlemleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of elevators in Kirsehir in terms of new generation safety
  1. Tez No: 963779
  2. Yazar: MUHAMMED YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Tez çalışmasında, asansörlerde kullanılan güvenlik elemanlarının çalışma prensipleri detaylı olarak açıklanmış, sistemin sağlıklı ve güvenli bir şekilde çalışması için gerekli olan düzenleme ve ilaveler gerekçeleriyle birlikte sunulmuştur. Tüm teknik ekipmanlar açıklayıcı ve anlaşılır şekilde incelenmiş, görsellerle desteklenerek anlatılmıştır. Bu kapsamda, Kırşehir il merkezinde bulunan asansörlerin 2022, 2023 ve 2024 yıllarındaki periyodik kontrol sonuçları incelenmiş ve elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Yapılan kontrollerde tespit edilen eksiklikler güvenlik açısından taşıdığı risk seviyelerine göre kusursuz, hafif kusurlu, kusurlu ve ağır kusurlu olarak sınıflandırılmıştır. Özellikle bazı hafif kusurlar, düşük riskli olarak değerlendirilse de iş sağlığı ve yolcu güvenliği açısından ciddi tehlikeler arz edebilmektedir. Bu nedenle hafif kusurların sistem güvenliği üzerindeki etkileri özel olarak incelenmiştir. Ayrıca, Kırşehir il merkezinde yeni inşa edilen bir binada kurulan bir asansör, proje aşamasından başlayarak ruhsatlandırma ve tescil sürecine kadar kapsamlı bir biçimde değerlendirilmiş; hesaplamalar ve teknik çizimlerle desteklenerek örnek bir uygulama çalışması sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the working principles of safety components used in elevators are explained in detail, and the necessary regulations and additions for the system to operate in a healthy and safe manner are presented with their justifications. All technical equipment has been examined in a clear and comprehensible way and explained with supporting visuals. Within this scope, the periodic inspection results of elevators located in the city center of Kırşehir for the years 2022, 2023, and 2024 have been analyzed, and the obtained data have been evaluated. The deficiencies identified during the inspections were classified according to their level of risk to safety as defect-free, minor defective, defective, and major defective. Although some minor defects are considered low-risk, they may pose significant hazards in terms of occupational safety and passenger security. Therefore, a special evaluation was conducted regarding the impact of minor defects on overall system safety. In addition, an elevator installed in a newly constructed building in the city center of Kırşehir was examined in detail, covering all processes from the project phase to licensing and registration. This case study was supported with calculations and technical drawings to present a comprehensive application example.